NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Šiandien – mėlynasis pirmadienis. Kas tai?!

Šiandien – mėlynasis pirmadienis. Kas tai?!

Trečiąjį sausio pirmadienį galime drąsiai vadinti nelaukiamiausia metų diena, kitaip mėlynuoju pirmadieniu (angl. Blue Monday). Psichologų skaičiavimais, tai niūriausia metų diena, kai, po šventinio šurmulio ištuštėjus piniginei, grįžus į rutiną, prasidėjus šalčiams ir peršalimams, o vakarams vis dar esant tamsiems, žmones dažniausiai netikėtai užklumpa liūdesys. Juokais sausio mėnuo dar vadinamas ilgai besitęsiančiomis pagiriomis po Kalėdų.

APSKAIČIAVO LIŪDESĮ

Nemanyk, jog esi vienintelė, kuriai galvoje sukasi tik liūdnos mintys, nesinori lipti iš lovos, o prieš Naujuosius metus sugalvotas pažadas kiekvieną dieną pradėti krosu kažkur išgaravo. Išties, sausis niūrus mėnuo daug kam, o ką jau kalbėti apie studentus, kurie sausį laiko egzaminų sesiją, ar dvyliktokus, bijančius dėl artėjančių įskaitų ir brandos egzaminų.

Dažnam kyla klausimas, kodėl išsirinktas būtent trečiasis sausio pirmadienis, sausio 18-oji, tačiau psichologai aiškina tai apskaičiavę lygtimi, sudėję tokius veiksnius kaip skolos, motyvacija, blogas oras, ligos, noras imtis naujos veiklos ir kiti kintamieji, kurių negalima įvertinti kiekybiškai.

Pirmą kartą mėlynasis pirmadienis depresiškiausia diena pavadintas dar 2005 m. – tai padarė amerikiečių psichologas dr. Cliffas Arnalas. Jis net pateikė „formulę“ depresiškiausiai metų dienai apskaičiuoti. Mėlynojo pirmadienio sumanytojas šią idėją pirmiausia pardavė kelionių kompanijai „Sky Travel“. Tik vėliau jis prisipažino, kad šią dieną sugalvojo atsitiktinai, nors nepasakė, kad idėja visiškai beprasmė.

KALTINIMAI IR SKYRYBOS

Vis dėlto yra tiesos pasakyme, kad sausis niūriausias mėnuo metuose. Per pastaruosius trejus metus mokslininkai išanalizavo daugiau nei 2 mln. žmonių pasisakymų „Twitter“, juose pastebėjo blogą nuotaiką ar agresyvų, neigiamą kalbos toną būtent sausį. Paaiškėjo, jog žmonės tuomet penkis kartus daugiau nei bet kurį kitą mėnesį kaltina save dėl nepradėto sveikesnio gyvenimo būdo, neįgyvendintų pažadų ar norų. Atsiliepimų apie blogą orą buvo šešis kartus daugiau nei įprastai, o vyrai dažniau jautėsi nelaimingi nei moterys.

Teisės ekspertai praminė šią nelaimingą dieną skyrybų pirmadieniu, mat tai populiariausia diena metuose pradėti skyrybų procesą. Sausis yra judriausias skyrybų atžvilgiu mėnuo, per jį dokumentus skirtis pateikia dvigubai daugiau porų nei rugsėjį – antrą pagal populiarumą skyrybų mėnesį.

Vadovavimo ir vadybos institutas JAV taip pat pastebėjo, kad sausį apklausti dauguma darbuotojų buvo nepatenkinti savo darbu, o vienas iš penkių planavo pakeisti darbą dar šiais metais. Kiti 80 proc. atsakė laukiantys tinkamo laiko, kai galės išeiti, nes jaučiasi nelaimingi dirbdami savo darbą.

MASINĖ DEPRESIJA

Tiesa, klinikinė depresija, kitaip nei pokalėdinė, yra kur kas sudėtingesnė, tad ją lemia kur kas daugiau veiksnių, lėtinių ir laikinų, vidinių ir išorinių. Mažai tikėtina, kad išorinių veiksnių rinkinys galėtų nulemti depresiją visai populiacijai tuo pačiu metu. Šiaip ar taip, žmonės vis tiek kasmet tai aptarinėja. Juk kartais reikia ką nors apkaltinti dėl neišlaikyto egzamino ar nenusisekusios dienos darbe.

Profesionalūs psichologai pripažįsta, kad toks pseudomokslas kaip ši teorija reguliariai pateikiamas greitajai spaudai kaip tikro mokslo rezultatas, nors ir kenkia visuomenės supratimui apie tikrą mokslą bei psichologiją. Be to, tai nepagarbu tų žmonių, kurie tikrai kenčia nuo depresijos, atžvilgiu, demonstruojant, jog tai tik laikina, smulku ir visiems pasitaiko.

Tiesa, nors turime niūriausią metų diena, linksmų dienų turime net keturias! Mokslininkai šias datas išskiria kaip dienas, kai žmonės būna patys laimingiausi:

Kalėdos – gruodžio 24–25 d.;

Naujieji metai – sausio 1 d.;

Valentino diena – vasario 14 d.;

pirmasis saulėtas metų savaitgalis – balandžio 20 d.

Mano išsaugoti straipsniai