Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Pora, santykiai, meilė
Pokalbis be pykčių

5 gudrybės, kaip užmegzti pokalbį su bet kuo

„Visą savaitę sirgau ir praleidau atsiskaitymą už projektą, teko derintis prie kitos grupės. Buvo labai nejauku, ypač pradžioje. Pora merginų atrodė taip laisvai bendraujančios – jų buvo pilna visur. Jos ir kitiems padėjo, ir mane pakalbino, ir taip drąsiai jautėsi per atsiskaitymą. Na, kodėl aš taip nemoku? Kodėl man sunku užkalbinti, kodėl dažnai sutrinku net užkalbinta, kodėl būdama protinga lengvai galiu pasirodyti kvaila? Jos štai sykį labai nusišnekėjo, buvo sukritikuotos ir ką? Atsiprašė, nusijuokė ir, gūžčiodamos pečiais, visus prajuokino: „Nežinom, gal duomenų tikslumas ir nukentėjo, bet užtat kokie gražūs skaičiai!“ „Fainos, – pamaniau sau. – Ir visai nesvarbu, kad projektas netikslus, – užtat koks jų bendravimas!“ – pasakoja Simona, nusprendusi mokytis bendrauti. Mokomės visos drauge, gerai?

Kiekvieno mūsų bendravimas yra savitas, jis gali būti tiesiog komunikacijos priemonė arba žaviai papildyti asmenybę. Kalbėti mes išmokstame anksti. Bet kaip kalbėti taip, kad tai būtų ne tik informavimo priemonė, bet ir malonumas? Reikia bandyti. Nepavyko tinkamai? Bandyk vėl, tik jau kitaip. Savo bendravimo stilių gali koreguoti: žodžių bagažą, kaip bazę, turi, lieka išmokti tuos žodžius formuluoti taip, kad būtų malonu ir priimtina kitiems.

Lengvas bendravimas

Užmegzti pokalbį gali atrodyti nelengva. Visus kamuoja tokios pat dvejonės: ką pasakyti, ką atsakys, kaip nenusišnekėti ir išvis ar pokalbis užsimegs? Pirma, čia galioja viena bendra taisyklė: atsipalaiduok ir tiesiog būk čia ir dabar. Nebijok pauzių, nebandyk tylos greitai užpildyti klausimais. Priešingai – palauk, įvertink tylą: gal patylėti dabar būtų naudinga? Tylos pauzės taip pat yra geras pašnekovo išbandymas – kaip jis elgsis, kai abu nutilsite? Svarstys, ko pačiam paklausti, ar ims žvilgčioti į telefoną ruošdamasis sprukti? Įsidėmėk: jei jis nenorės su tavimi bendrauti, niekaip jo nesulaikysi, net jei ir iš anksto pasiruoštum klausimus. Sudominti pašnekovą gali tik savimi: parodžiusi jam, kad tikrai jo klausaisi ir kad tau įdomu tai, apie ką judu kalbate.

Būdai nejaukiai tylai nutraukti

Kad pokalbis būtų įdomus, pirmiausia reikia pralaužti drovumo ledus, – visi pokalbio dalyviai turi kuo labiau atsipalaiduoti. Taigi tau pravers šie 5 patarimai.

1. Būk iš anksto apgalvojusi kelis linksmus ir lengvai diskusiją išprovokuojančius klausimus

Tokie klausimai apskritai labai mėgstami tarp draugų, kompanijose, nes jie tarsi leidžia pagyventi už realybės ir verčia susimąstyti. Vieniems tai gal pasirodys labai smagi pokalbio tema ir jie ims fantazuoti, kitiems galbūt tai bus juokinga ir jie ims ironizuoti, tačiau diskusija bet kuriuo atveju įvyks.

Pavyzdžiai

„Jei galėtum visą gyvenimą dėvėti tik tris drabužius, kas tai būtų?“

„Jeigu būtum turtingiausias pasaulio žmogus ir vis tiek dirbtum, koks tai darbas būtų?“

„Jeigu galėtum vienam žmogui užduoti bet kokį klausimą ir jis būtinai turėtų atsakyti tik tiesą, koks tai būtų klausimas ir kokiam žmogui jį užduotum?“

2. Pasakyk komplimentą

Nors tai gali skambėti banaliai ir neįdomiai, komplimentai gali būti puikūs pokalbio pabarstai, jei tik bus išmintingai jais pasinaudota. Esmė yra ne pagirti, o sudominti, priversti suklusti, gal net nustebti. Mes labai greitai pamirštame, ką kas nors mums šiaip sakė, bet ilgai prisimename, kaip privertė mus jaustis. Pasistenk nepamiršti, kad mes visur paliekame emociją, kuri atgimsta kaskart žmogui apie mus pagalvojus. Tu gali nebeprisiminti, kodėl jūs susipykote ir kas ten įvyko, kad nebebendraujate, bet prisiminimas, kad tada jauteisi tiesiog bjauriai, lieka ilgam.

Pavyzdžiai

nuleisto nykščio ženkliukas šone kairėje

„Graži kuprinė, Dariau.“ – „Žinau (nekreipdamas per daug dėmesio, nesusidomėjęs).“ Toks abstraktus komplimentas beveik niekada neveikia. Darius ir pats žino, kad jo kuprinė graži, kitaip nebūtų jos pirkęs, o ir šiaip vaikinams kuprinės grožis ne taip jau svarbu.

pakelto nykščio ženkliukas šone kairėje

Wow, kažkas su nauja kuprine, duok susidėti knygas, ką (nusijuoki)?“ – „Tai prašom, prašom (susidomi, pagyrimas malonus, neįprastas, sukelia teigiamų emocijų).“ Pajutai skirtumą?

3. Venk vadinamųjų uždarų klausimų, į kuriuos galima atsakyti tik vienu žodžiu

Žmogus, plačiau papasakojęs apie save, bus linkęs ir tavęs paklausti, kaip leidai laiką, tad pokalbį bus lengva plėtoti. Jei vis dėlto uždarų klausimų išvengti nepavyksta, būk pasirengusi iš uždarojo išplaukiantį kitą klausimą.

Pavyzdys

„Kaip savaitgalis?“ – „Gerai.“ – „O kokia buvo geriausia šio savaitgalio akimirka?“ – „Oi! Matai šitą mėlynę? Buvom žirgyne, tai taip griuvau nuo žirgo, kad vos ranka nelūžo! O kaip tavo savaitgalis?“

4. Pasitelk kūno kalbą

Kaip tu nori kokį nors konkretų žmogų pakalbinti, taip kas nors gali norėti pakalbinti ir tave. Pakelk galvą, ištiesk nugarą, lengvai stumtelėk krūtinę į priekį ir subtiliai nusišypsok – su tokia mergina visiems norisi pabendrauti. Apsižvalgyk ir pamatyk šalia esančius žmones. Ramus ir pasitikintis savimi žvilgsnis traukia kaip magnetas – tada tau liks tik sumaniai palaikyti pokalbį, o jį užmegzti apsiims tas, kuris prieis.

5. Būk įdomi

Paklausta nuomonės, nepataikauk. Paradoksalu, tačiau norintieji įtikti sukelia visiškai priešingą reakciją – jie tampa neįdomūs, su jais mažiau norisi bendrauti. Savita nuomonė, kitokia pasaulėjauta – tai erdvė diskusijai, įdomus pokalbis, apsikeitimas požiūriais. Bet kuris pokalbis gali būti tuščias arba naudingas, vienkartinis arba tolesnio bendravimo pradžia – kiek būsi nestandartinė ir įdomi, tiek norėsis su tavimi bendrauti ateityje.

Pavyzdžiai

nuleisto nykščio ženkliukas šone kairėje

Jis: „Atnešiu mums užkandžių. Ką labiau mėgsti – alyvuoges ar sūrį?“ Tu: „Ai, man nesvarbu, dėl manęs galim ir visai nevalgyti, galim valgyti sūrį, galim alyvuoges.“ Jis nueina ir, grįždamas su įvairių sūrių lėkšte, sutinka žaviai besišypsančią merginą, kuri, skirtingai negu tu, žino (arba apsimeta, kad žino), ko nori: „Tikiuosi, pas mane keliauji su šia prancūziško sūrio lėkšte?“ Ji drąsiai ima gabalėlį iš lėkštės ir taip pat lengvai pasisavina tavo pašnekovą.

pakelto nykščio ženkliukas šone kairėje

Jis: „Atnešiu mums užkandžių. Ką labiau mėgsti – alyvuoges ar sūrį?“ Tu: „Jei tau pavyktų nugvelbti pusę to, pusę ano, būtų nerealu! Bet, matau, ten jau dabar muštynės – griebk alyvuoges ir greičiau bėk čia!“ Dabar tu pašnekovui tarsi iškėlei tikslą, todėl jis stengsis tavęs nenuvilti. Kai grįš, pokalbis ir skardus juokas garantuoti – jūs jau išgyvenote bendrų akimirkų, kurios prašyte prašosi aptariamos. Pakeliui sutikta mergina pašnekovą vargu ar sustabdys, nes jis turi tikslą – grįžti pas tave su pilna lėkšte, kaip laimėjimo įrodymu.

Post Scriptum

Bendravimo esmė – tai žodžių, emocijų, mimikos ir gestų tiltai, tiesiami žmonių į žmones. Tie tiltai gali būti pilki (jais vaikšto sausa informacija), gali būti spalvingi (jais nuotaikingai straksi, banguoja, vilnija informacija, lydima teigiamų emocijų) ir gali būti apgriuvę (ant jų žengti rizikinga, nemalonu ir vengtina, žodžiai, mimika, emocijos tarsi sukaustyti, suakmenėję). Į skirtingus žmones mes tiesiame skirtingus tiltus – svarbiausia, kad pradėję tiltą statyti jaustumėmės tvirtai, tada be įtampos bus galima atlikti ir tolesnius statybos darbus.

Mano išsaugoti straipsniai