Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Tvarios idėjos

Tvarios idėjos, įkvėpusios bendram verslui

Užsisukusios kasdieniuose reikaluose vis pamirštate parašyti gerai draugei, kad susibėgtumėte puodeliui arbatos? Skirkite tam laiko – nuoširdus pokalbis gali ne tik padėti užmiršti kasdienius rūpesčius, bet net ir baigtis puikia verslo idėja!

Prieš keletą metų gerų draugių Rasos Syminaitės ir Ramonos Rudgalvytės pokalbis apie tvarią gyvenseną įkvėpė jas įkurti elektroninę parduotuvę, kurioje galima būtų ne tik įsigyti ekologiškų prekių, bet ir parduotuvės svetainėje pasiskaityti įvairių straipsnių ir idėjų, kaip pradėti gyventi rūpinantis gamta.

Elektroninės parduotuvės „Nula“ įkūrėjos Rasa ir Ramona šiandien džiaugiasi ne tik bendru verslu, bet ir tuo, kad jų dešimtmetį skaičiuojanti draugystė auga kartu su profesiniais pasiekimais. Nors šiuo metu Rasą ir Ramoną skiria nemažai kilometrų, merginos atranda laiko ir galimybių ne tik aptarti darbinius reikalus ar pasidalinti idėjomis apie tvarią gyvenseną, bet ir atvirai pasikalbėti – taip, kaip tai daro geriausios draugės. Apie Rasos ir Ramonos tvarumo kelią, prekinio ženklo vystymo ypatybes ir, žinoma, jų įkvepiančią draugystę, šiandien kalbamės su pačiomis ,,Nulos“ įkūrėjomis.

Rasa: „Pamenu, dar prieš elektroninės parduotuvės įkūrimą Ramona pasakė, kad ir kur nuvestų ,,Nula“, turime susitarti, kad neleisime, jog tai neigiamai paveiktų mūsų draugystę“

Rasa, kaip tavo pačios gyvenime atsirado ekologija? Ar visuomet domėjaisi tvariomis idėjomis?

Visuomet gyvenau gana ekologiškai apie tai per daug nesusimąstydama – tai atėjo iš to, kaip buvau auginama. Vaikystėje gyvenome taupiai, nauji daiktai nebuvo perkami dažnai, tad daiktą ar drabužį naudodavome iki pat jo susidėvėjimo. Nors vaikystėje tvari gyvensena mane lydėjo daugiausiai dėl taupumo, ji išliko mano gyvenime iki pat dabar. Tik šiandien noras ekologiškiau gyventi kyla iš praktiškumo ir sąmoningumo. Tvarumu pradėjau domėtis turbūt prieš kokius 5-7 metus, kai garsiau pradėta kalbėti apie ekologines krizes. Nuo tada atidžiau pradėjau sekti savo kasdienius žingsnius, domėtis klimato krizei spręsti kuriamais sprendimais arba jų nebuvimu.

Ramona Rudgalvytė  ir Rasa Syminaitė
Ramona Rudgalvytė ir Rasa Syminaitė
Asm. albumo nuotr.

Kaip tvarias idėjas pritaikai savo kasdienybėje?

Tvarios idėjos yra tarsi tankus miškas. Neužtenka nebenaudoti plastikinių maišelių ar pradėti naudoti daugkartinį kavos puodelį. Nors tai irgi svarbu. Į tvarumo sąvoką įeina ne tik medžiagos, gamyba, ilgaamžiškumas, bet ir tai, kaip daiktas vėliau pritaikomas pernaudojimui, kur ir ar etiškai jis buvo pagamintas, kokia jo kelionė iki žmogaus. Ir tai – tik apie daiktus. Kur dar energijos vartojimas, transportas, kurį renkamės, maisto ar drabužių pramonė ir taip toliau. Svarbiausia man – domėtis ekologija ir bandyti atrasti išėjimą iš to „tankaus miško“ bei priimti sprendimus, nenueinant į kraštutinumus. Dažniausiai nukeliavus į kraštutinumus, ten pasitinka tik patogi tiesa, bet nebūtinai realybė.

Kalbant apie kasdienybę, vadovaujuosi visiems gerai žinomomis, tačiau dažnai primirštamomis vartojimo piramidės gairėmis – reduce, reuse, recycle (liet. sumažink vartojimą, panaudok darsyk, rūšiuok). Kadangi man nauji daiktai neteikia daug džiaugsmo (išskyrus knygas), ir užtenka man labai mažai, šiais principais vadovautis man nėra labai sunku: perku mažai daiktų, juos naudoju labai ilgai, o kai nebenaudoju – atiduodu, perdirbu ar surūšiuoju. Esu atsisakiusi mėsos ir naudoju mažai gyvūninės kilmės produktų, tačiau mėsa man niekada nebuvo skani. Stengiuosi rinktis kuo ekologiškesnį transportą ir palaikyti tvarių idėjų šalininkus bei atnešti tvarias idėjas į savo šeimą, darbą, draugų ratą.

Kiek metų su Ramona esate draugės? Kaip įvyko jūsų susipažinimas?

Susipažinome maždaug prieš 12 metų. Tiesą sakant, ji neleido pasakoti tikros istorijos, bet aš ją papasakosiu (juokiasi). Tuo laiku, kai buvome paauglės, bendravo mūsų šeimos. Kartą per metus didesnėje šeimų kompanijoje vis važiuodavome slidinėti, išsinuomuodavome kelis autobusiukus. Vis dėlto, Ramona su manimi visų kelionių metu nebendraudavo. Palaikydavo atstumą, kartais pažiūrėdavo piktai. Kaip ji pati sako, paauglystėje buvo gana piktas žmogus, ir… aš tą pastebėdavau! Kartą važiuojant iš slidinėjimo kurorto atgal namo, turėjome pasikeisti vietomis autobusiukuose. Tuomet Ramoną pasodino šalia manęs. Tada nepatogiai pasimuisčiau ir galvojau, kad kelionė prailgs…. (juokiasi). Vis dėlto, pradėjome kalbėtis ir po kelių minučių jau iš visko juokėmės. Nuo tada piktą Ramoną esu mačiusi tik kelis kartus, o į slidinėjimo ir kitas keliones su ja važiuočiau ir važiuočiau!

Kaip nusprendėte kartu įkurti elektroninę parduotuvę, prekiaujančią tvariomis prekėmis?

Labai panašiu metu su Ramona pradėjome domėtis ekologija ir ieškoti tvarių produktų bei patarimų savo namams ir kasdienybei. Aptarėme, kiek daug šiukšlių sugeneruojame ir pasiguodėme, kaip sunku surasti tvarius produktus… Tai užtrunka, nes nėra vienos patogios vietos tvariems produktams atrasti. Taip pabambėjusios dar pusę metų, nusprendėme, kad vietą, kur galima patogiu būdu surasti tvarių produktų, sukursime pačios.

Žinoma, prie šios idėjos brandinimo prisidėjo ir liūdna statistika, kuri skelbiama vis plačiau ir garsiau – per metus mes pasaulyje pagaminame apie 500 milijonų tonų plastiko. Apie 40 procentų iš jo yra vienkartinis, retai tinkamas perdirbimui, tad nusėda ant žemės ir vandenynuose. Mokslininkų tyrimai apie mikroplastiko kiekį vandenyse skelbia, kad mikroplastiko yra visur, kur jie tiria: Anglijos ežeruose ir upėse, požeminiame vandenyje JAV, Jangdzės upėje Kinijoje ir Ispanijos pakrantėje.

Ar šiandien kartu su Ramona vykdote naujų produktų elektroninei parduotuvei paiešką?

Taip, kartu su Ramona tariamės, kokie produktai turi atsirasti „Nuloje“, jų ieškome ir testuojame. Aš į produktus žiūriu gana praktiškai, Ramona turi stiprų estetinį pajautimą ir analitinį mąstymą, tad nuolat diskutuojame ir mūsų požiūriai į naujų produktų paiešką sutampa bei tuo pačiu papildo vienas kitą.

Pakalbėkime apie pačią jūsų draugystę. Su Ramona atrodote labai panašios. Ar vis dėlto turite tarpusavio skirtumų?

Klausimas privertė susimąstyti, niekada nemanėme, kad atrodome panašios! Skirtumų žinoma, kad turime. Manau, mūsų gana skirtingas laisvalaikis. Aš jį mėgstu leisti aktyviai, Ramona – ramiau. Turime daug skirtingų pomėgių: Ramona be galo mėgsta žirgus, man jie atrodo grėsmingi (šypsosi). Aš labai mėgstu skaityti, Ramona – ne taip. Aš linkusi skubėti, ji – labiau viską apgalvoti ir pamatuoti. Aš keltis anksti, ji – pelėda. Aš linkusi kartais pervertinti savo galimybes, ji, mano akimis, savo galimybes nuvertina. Manau, kad ji yra labai protinga ir gali daugiau, nei įsivaizduoja galinti.

Vis dėlto, nepaisant šių skirtumų, mus sieja labai daug – nuo meilės geriems koncertams iki gebėjimo lengvai susižavėti daugybe dalykų aplink mus. Nuo aukštų savo pačių keliamų standartų atliekamuose darbuose, kruopštumo, iki nuolatinio viena kitos palaikymo ir bandymo geriau viena kitą suprasti.

Rasa Syminaitė ir Ramona Rudgalvytė
Rasa Syminaitė ir Ramona Rudgalvytė
Asm. albumo nuotr.

Ar sutinki, kad geras drauges turi vienyti panašūs hobiai, interesai, pasaulėžiūra?

Tikrai nebūtinai, nors, žinoma, bendri hobiai ar interesai gali tapti geru draugystės startu ar palaikymo būdu, o panaši pasaulėžiūra – dėkingu draugystės pagrindu. Manau, geroms draugystėms kliūtis nėra nei amžius, nei skirtingi hobiai ar net skirtingos šalys. Tą patvirtina mūsų pavyzdys. Iki šiol bendraujame, nors šiuo metu Ramona gyvena Londone, o aš – Vilniuje. Kad ir kaip banaliai nuskambės, manau, kad svarbiausia yra tarpusavio pagarba, bendros žmogiškos vertybės ir nuoširdus rūpestis. Tai aktualu bet kokiuose santykiuose, ne išimtis ir draugystė. Visa kita suderinama arba kaip tik draugystę padaro dar įdomesne.

Ar nėra baimės, kad bendras verslas gali išskirti judviejų draugystę?

Pamenu, dar prieš elektroninės parduotuvės įkūrimą, Ramona pasakė, kad ir kur nuvestų „Nula“, turime susitarti, kad neleisime, jog tai neigiamai paveiktų mūsų draugystę. Susitarėme ir pradėjome darbus.

Šiandien šio sutarimo laikomės. Jokia idėja ar verslas nėra vertas, kad draugystė nukentėtų. Kai dėl ko nors susinervinu, ar nesutariame, visada sau tai primenu. Kaip bebūtų, nesutarimų neišvengiame ir nevengiame. Man sveiki santykiai nėra tie, kuriuose nėra konfliktų, o tie, kuriuose mokomasi juose gyventi, išbūti ir iš jų taikiai išeiti viena kitą geriau supratus. Džiaugiuosi šituo bendru „nuotykiu“ su Ramona. Manau, mūsų elektroninė parduotuvė draugystę tik augina, o ir mus viena kitai atskleidžia vis kitaip.

Ramona: „Mus su Rasa vienijančios vertybės buvo pagrindas, kuris leido kartu įkurti verslą“

Ramona, kas tau pačiai yra tvarumas, tvarus gyvenimo būdas?

Man tvarumas, visų pirma, yra pagarba aplinkai ir gyvajai gamtai. Tai supratimas, kad kaip ir gamtoje, niekas iš niekur neatsiranda ir niekur nedingsta. Kiekvienas mūsų išmestas daiktas ar pirkinys stebuklingai nedings nuo žemės paviršiaus, bet greičiausiai pergyvens net mus pačius dūlėdamas kur nors sąvartynuose arba dar blogiau – gamtoje. Jei nusprendžiame gyventi tvariai, tai sprendimas gyventi darnoje su aplinka, yra jai nekenkti. O kasdienybėje gyvenimas tvariai, tai keliami klausimai: ar tikrai man reikalingas šis naujas daiktas ar drabužis? Kaip šis produktas buvo pagamintas? Ar turėsiu galimybę pakuotę ar patį pirkinį po naudojimo surūšiuoti? Koks bus šio daikto likimas, kai man jo nebereikės? Tvarus gyvenimo būdas, pirmiausia, prasideda nuo sąmoningumo ir sau užduodamų klausimų apie tai, ką ir kaip vartoji.

Kaip manai, ar pasaulis juda tvaresnio gyvenimo link?

Manau, kad pastaruoju metu ypač išryškėjo žmonių žalingos elgsenos įtaka mūsų planetai – globalinis atšilimas, gyvūnų rūšių nykimas… Tai tik kelios problemos, kurias sukelia beatodairiškas žmonių vartojimas. Labai tikiuosi, jog šiuo metu jau esame suvokimo stadijoje, kad taip gyventi toliau tiesiog nebegalime. Per ateinančius metus ir dešimtmečius mums reikės tiek didžiulės žmonių valios, tiek politinės strategijos ir naujų technologijų, kad atkurtume padarytą žalą ir išmoktume vėl gyventi darnoje su aplinka. Tikiu, kad pasaulis neišvengiamai judės tvaresnio gyvenimo link ir su nekantrumu laukiu išvysti šiuos pokyčius bei prie jų prisidėti.

Ar kuomet anksčiau buvai pagalvojusi, kad kažkada su drauge kursi tvarių prekių elektroninę parduotuvę?

Tikrai ne! Ši idėja gimė spontaniškai, bet labai džiaugiuosi, kad tai neliko tik svajonė ir mes greitai šią idėją pavertėme realybe. Džiaugiuosi, kad mums puikiai sekasi ir manau, jog mūsų su Rasa tarpusavio ryšys prisideda prie verslo sklaidos sėkmės.

Ar tavo ir Rasos panašūs požiūriai į gyvenimo būdą padeda jums sėkmingame verslo vystyme?

Manau, kad mus su Rasa vienijančios vertybės buvo pagrindas, kuris leido kartu įkurti verslą. Panašus požiūris be galo padeda, kai kasdien turime priimti sprendimus. Kadangi sutariame dėl to, kas yra svarbu ir kuria kryptimi norime judėti, suplanuoti veiksmus tampa lengviau. Kita vertus, džiaugiuosi, jog turint omenyje profesinę pusę, turime gana skirtingus įgūdžius ir patirtis, o tai leidžia mums vieną kitą papildyti.

Kuri iš jūsų kuruoja „Instagram“ paskyrą ir dalinasi naudingomis tvarumo idėjomis?

Čia yra Rasos stiprioji pusė. Ji yra atsakingą už visą „Nulos“ komunikaciją, o taip pat mūsų komanda prasiplėtė ir komunikacijoje mums padeda dar viena komandos narė – Rugilė, kuri padeda bendrauti su klientais ir kuruoti socialinius tinklus.

Pakalbėkime apie draugystę. Kokia Rasa, tavo akimis, yra draugė?

Rasa yra tas žmogus, su kuriuo galiu jaustis visiškai savimi, kuris, žinau, jog visada palaikys ir jei bus bloga diena – pralinksmins. Mūsų santykis yra paremtas abipuse pagarba, rūpesčiu ir panašiomis vertybėmis. Jei dėl kažko nesutariame – mes kalbamės, tariamės, kol randame sprendimą. Mums abiems su Rasa yra labai svarbu nuolatos tobulėti, išbandyti naujus dalykus, bet tuo pačiu nepamiršti ir pasilinksminti, todėl kartu galime tiek važiuoti į festivalį, tiek ir įkurti verslą!

Ar dalinatės viena su kita tvariomis idėjomis, atradimais, naujienomis?

Taip, nuolatos skaitome ir domimės tuo, kas vyksta pasaulyje tvarumo srityje ir dalinamės tuo tarpusavyje bei su elektroninės parduotuvės lankytojais. Tiesą pasakius, mes su Rasa visuomet randame apie ką pasikalbėti. Kadangi mus vienija panašūs požiūriai ir pasaulėžiūra, mėgstame pasidalinti aktualijomis, neretai ir padiskutuoti.

Kaip manai, ar gali draugauti merginos, kurių viena gyvena ekologišką gyvenimo būdą, o kita kasdienybėje naudoja daug plastiko, vengia rūšiuoti šiukšles, maitinasi perdirbtu maistu?

Visų pirma, manau, kad draugės neturi būti visiškai viena į kitą panašios – normalu, kad gali skirtis kai kurie požiūriai ar pomėgiai. Svarbu pamėginti suprasti, kas lemia atitinkamus draugės poelgius ir nepamiršti, kad teigiamas pavyzdys gali padaryti draugei įtaką bei padėti įžvelgti kitą perspektyvą. Aš puikiai pamenu, kai buvau 16 metų, ėjome su drauge pasivaikščioti ir visiškai šalia šiukšlių konteinerio pamatėme buteliais išmargintą parko pievelę. Draugė puolė butelius rinkti ir mesti juos į konteinerį, o aš, šiek tiek nustėrusi, stebėjau, kol pagaliau priėjau jai padėti. Tuo metu man tai buvo taip neįprasta ir nejauku, tačiau jos pavyzdys neabejotinai man padarė didžiulę įtaką ir gal net buvo įvykis, galiausiai pastūmėjęs su Rasa įkurti elektroninę tvarių prekių parduotuvę. Manau, kad draugystė gali daryti teigiamą įtaką tinkamiems gyvenimo pasirinkimams.

Mano išsaugoti straipsniai