Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
7 dalykai

7 dalykai, kuriuos apie finansus privalo žinoti kiekviena mergina

Pinigai yra gerai! Tai šį sykį noriu pasakyti kiekvienai Lietuvos panelei ir kiekvienam „Panelės“ skaitytojui. Nors tiksliau būtų pasakyti: pinigai yra. Arba, tiesą pasakius, kartais pinigų nėra… Tada jau tikrai blogai, nes nei pavalgyti nusipirksi, nė bluosto kur patogiai sudėsi.

Dauguma mūsų skaitytojų apie pinigus turbūt daug negalvoja, nes gyvena su dirbančiais ir uždirbančiais tėvais. Tam jaunystė ir skirta, kad gyventum nerūpestingai, išbandytum save skirtingose srityse ir turėtum ką prisiminti suaugęs. Vis dėlto kuo anksčiau suformuosi gerą požiūrį į pinigus, tuo lengviau pats galėsi tvarkytis su gyvenimu. Tad kuo jau tie šlamantieji tokie svarbūs ir ką su jais daryti? Dalijuosi savo septyniais AUKSO vertės patarimais! Iš savo neįkainojamos patirties, žinoma.

1. Prašyk atlygio už vertę, kurią sukuri.

Marytė lygiai prieš metus iš mamos pasiskolino fotoaparatą ir ėmė vieną po kito pyškinti savo draugus. Jos nuotraukos buvo tokios nevykusios, kad negelbėjo net „Instragram“ filtrai. Tačiau prieš kelis mėnesius Marytė panaršė internete ir jai net galva apsisuko nuo įvairių patarimų, pamokų bei pavyzdžių. Pramokusi mergina sužibėjo talentingomis nuotraukomis. Ir štai sulaukė pasiūlymo – „iš idėjos“ nufotografuoti savo dėdės konservuotų pupelių reklamą. Kodėl turėtų?! Maryte, savo dėdės neklausyk. Juk savo talentu jam kursi vertę (daugiau žmonių pirks jo pupeles), todėl nemokamai to nedaryk – prašyk atlygio!

2. Nebijok kalbėti apie pinigus.

Prano, dar žinomo kaip Pranas Didysis (kad nieks nepainiotų su Pranu Mažuoju iš dešimtos B klasės), laukė didelis iššūkis. Jo tėtis išvažiavo užsidirbti į Airiją ir paliko vieną su močiute. Tėčiui užsidirbti nelabai pavyko, o močiutė susirgo baisia liga, kuriai gydyti reikėjo brangių vaistų. Pranui jau buvo šešiolika ir jis pats ėmėsi ieškotis darbo, kad galėtų gelbėtis iš padėties. Apie jo paieškas išgirdo vienas statybų vadovas – Praną į darbus pakvietė. Savaitė sunkaus darbo praėjo, o užsiminus apie atlygį vadovas kiekvieną dieną žada „rytoj“ papasakoti. Stop, Pranai! Pirmiausia būtinai susitark dėl atlygio, visų sąlygų, pasirašyk darbo sutartį ir tik tada imkis darbo, kitaip gali būti apgautas.

3. Taupyk, leisk pinigus protingai ir investuok.

Kamilės neslėgė tokie rūpesčiai kaip Didžiojo Prano. Jos tėvai – pasiturintys teisininkai, kas savaitę brangiajai dukrytei skirdavę dienpinigių daugiau nei savo pačių brangaus laiko… Kartais Kamilei trūkdavo dėmesio ir būdavo liūdna, o liūdesį ji skandino draugus ir save pačią vaišindama brangiu alkoholiu. Vieną dieną prigėrusi išsirengė nuogai, nufilmavo „Snapchat“ vaizdo įrašą ir nusiuntė jį trims draugams. Kuo viskas baigėsi? Na, išsiblaivius gelbėjo tie patys tėvai – nemažai sumokėjo visiems tiems „draugams“, kad skandalingasis vaizdo įrašas nepasirodytų viešumoje… Et, Kamile, blogas tavo tėvų auklėjimas, bet pasistenk pati ateity atsidėti pinigų, taupyti ir investuoti į savo svajones, o ne svaigalus!

4. Neskolink, jei negrąžins.

Magdutė per šiemet pirmą matematikos pamoką atbėgo pavėlavusi ir, kai jai teko atsisėsti su Poviliuku, jau įtarė, kad blogai baigsis. Taip ir buvo: įsimylėjo! Na, gal ir nieko čia blogo, bet Poviliukas turėjo pomėgį rinkti kažin kokias magijos korteles, kurios labai jau brangiai kainuoja. Ir vis prašė Magdutės pinigų paskolinti. Vieną kartą paskolino, bet, kai negrąžinęs paprašė dar vienos paskolos, mergina neapsikentė. Ne tik nepaskolino ir metė Poviliuką, bet dar ir slapta pavogė visas korteles ir pardavė internete, kad savo pinigus susigrąžintų. Žinai ką, Magdute, drąsi tu mergina, bet gal ir gerai padarei! #negalipykt

5. Būk dėkingas ir dosnus!

Atsimenat Mariną iš gretimo kaimelio? Na, gal jau ir užsimiršot, bet, kai ji prieš keletą metų laimėjo keturis tūkstančius eurų loterijoje, tikrai visi daug kalbėjo. Buvo gražu žiūrėt! Tūkstantį ji protingai pasidėjo į banką – bus ateičiai. Tūkstantį davė mamai – jai tuo metu buvo labai sunku, mat tėtis neseniai paliko jų šeimą ir nemokėjo alimentų. Na, o paskutinį tūkstantį Marina paaukojo gyvūnų prieglaudai. Tiesa, iš tiesų tai turėjo būti dar vienas tūkstantis eurų, bet čia jau niekas nežino, kas su jais atsitiko…

6. Derėkis!

Veronika labai mokėjo derėtis. Išmoko, nes šeštadieniais savo tetą lydėdavo į turgų, kur apskritai niekas niekada neperkama, prieš tai nenumušus kainos per pusę. Tai jūs įsivaizduokit – Veronika nusiderėjo net iš savo mokytojos pirkdama padėvėtą lietuvių kalbos vadovėlį, tokia ji buvo pasikausčiusi. Bet įdomiausios derybos vyko prieš dvejus metus, kai bendraklasis Tomas pasiūlė nemokamą bilietą į koncertą (mat jo tėvas dirbo apšvietėju, tai kartais suveikdavo). „Oi ne, Tomai, – atrėžė Veronika. – Bilietą aš paimsiu ir tavo kompaniją priimsiu, bet dešimt eurų sumokėsiu, kad nesijausčiau skolinga…“ Ir, pasirodo, tai buvo geriausios derybos gyvenime: juk dar vakar pats mačiau Verutę su Tomu – ėjo pro miesto aikštę džiugiai už rankų susikabinę!

7. Kartais pinigus vis dėlto pamiršk…

Kad ir ką čia surašiau, saulėlydis visada bus nemokamas ir toks pat įspūdingas. Pinigai – tik priemonė, bet tegu mūsų gyvenimus veda vertybės, idėjos ir gražūs santykiai su kitais žmonėmis! Jei visą laiką galvosime tik apie pinigus, galim pamiršti, kaip ir su kuo juos geriausia išleisti…

Mano išsaugoti straipsniai