Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
e skaityklė
Elektroninė knyga

Ar verta skaityti elektronines knygas? Pliusai ir minusai

Pastaruoju metu elektroninės knygos tapo populiariu skaitymo formatu, pakeitusios dalį tradicinių popierinių knygų. Skaitmeninės technologijos leidžia lengvai prieiti prie didžiulių knygų rinkinių, o patogūs skaitymo įrenginiai suteikia galimybę mėgautis literatūra beveik bet kur. Visgi, kaip ir bet kuris pasirinkimas, elektroninių knygų skaitymas turi tiek privalumų, tiek trūkumų. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius elektroninių knygų pliusus ir minusus, kad padėtume nuspręsti, ar verta jas įtraukti į savo skaitymo rutiną.

Pliusai

1. Patogumas ir mobilumas

Elektroninės knygos yra puikus pasirinkimas tiems, kurie nori visada turėti knygą šalia. Naudojant elektroninę skaityklę, planšetę ar telefoną, galima patogiai skaityti bet kur – namuose, kelionėse ar pertraukų metu. Į vieną įrenginį galima talpinti šimtus ar net tūkstančius knygų, todėl skaitytojams nereikia nešiotis sunkių knygų. Be to, dauguma elektroninių skaityklių turi ilgai tarnaujantį akumuliatorių, todėl vienu įkrovimu galima skaityti ištisas savaites.

2. Greita prieiga prie literatūros

Elektroninės knygos suteikia galimybę iš karto įsigyti ar pasiskolinti norimą knygą vos keliais mygtukų paspaudimais. Nebereikia laukti, kol knyga bus pristatyta ar ieškoti jos bibliotekose – pakanka interneto ryšio. Tai ypač patogu tiems, kurie nori skaityti naujienas ar mėgsta perskaityti knygas vos joms pasirodžius.

3. Reguliuojami skaitymo parametrai

Elektroninių knygų skaitymas leidžia reguliuoti ekrano ryškumą, šrifto dydį ir net fono spalvą, o tai ypač naudinga žmonėms, turintiems regėjimo problemų. Tamsaus fono ir šviesaus teksto pasirinkimas arba šviesos sumažinimas vakariniam skaitymui padeda sumažinti akių nuovargį ir leidžia skaityti patogiau bet kokioje aplinkoje.

4. Mažesnė kaina ir aplinkos tausojimas

Dauguma elektroninių knygų yra pigesnės už popierines dėl mažesnių leidybos ir logistikos išlaidų. Be to, pasirinkę skaityti elektronines knygas, skaitytojai gali padėti sumažinti popieriaus sąnaudas, taip prisidėdami prie gamtos tausojimo. Aplinkosaugos požiūriu tai yra reikšmingas žingsnis, nes mažiau sunaudojama išteklių knygų leidybai ir pervežimui.

5. Papildomos funkcijos

Elektroninės knygos dažnai suteikia papildomų funkcijų, kurios palengvina skaitymą ar pagerina mokymosi patirtį. Galimybė pažymėti tekstą, pridėti pastabas, greitai rasti nežinomus žodžius ar pasinaudoti paieška tekste yra naudingos funkcijos, kurios pagerina skaitymo patirtį. Dėl šių funkcijų elektroninės knygos ypač patrauklios studentams ar tiems, kurie mėgsta skaityti mokomąją literatūrą.

kaip klausytis audioknygų
Elektroninė knyga

Minusai

1. Akių nuovargis ir pavojus sveikatai

Ilgas skaitymas elektroniniuose įrenginiuose gali sukelti akių nuovargį, galvos skausmus ir netgi sutrikdyti miegą, ypač jei skaitoma vakarais. Ekranų skleidžiama mėlyna šviesa gali turėti neigiamą poveikį sveikatai, todėl rekomenduojama laikytis specialių akims patogių nustatymų, pavyzdžiui, naudoti „skaitymo režimą“ ar mėlynos šviesos filtrą. Tačiau popierinė knyga šiuo atveju yra sveikesnis pasirinkimas.

2. Techniniai sutrikimai

Elektroninės knygos ir jų skaityklės priklauso nuo technologijų, kurios gali sugesti arba pasensti. Programinės įrangos gedimai, išsikrovusi baterija ar įrenginio gedimas gali sutrukdyti skaitymo patirtį. Taip pat kai kurios elektroninės knygos yra apsaugotos nuo kopijavimo ir gali būti skaitomos tik tam tikruose įrenginiuose arba su specialia programine įranga.

3. Daugiau išsiblaškymo

Skaitant elektronines knygas telefone ar planšetėje, lengva pasiduoti išsiblaškymui dėl nuolatinių pranešimų, socialinių tinklų ir kitų programėlių. Tai ypač aktualu tiems, kurie lengvai susigundo pertraukėlėmis naršant internete ar atsakant į žinutes. Kadangi popierinė knyga neturi išorinių trukdžių, ji dažnai leidžia labiau įsijausti į skaitymą.

4. Mažiau emocinio pojūčio

Daugelis skaitytojų vis dar vertina fizinės knygos jausmą – jos kvapą, puslapių lietimą ir tradicinę skaitymo patirtį. Popierinė knyga sukuria ryšį su tekstu, kuris kartais prarandamas elektroninėse knygose. Kai kurie skaitytojai net teigia, kad sunkiau susikaupti ar įsiminti tekstą skaitant elektroniniu formatu, nes trūksta fizinio pojūčio ir įtraukiančios patirties.

5. Priklausomybė nuo interneto ir technologijų

Norint įsigyti naują knygą ar atnaujinti biblioteką, dažnai reikia interneto ryšio. Be to, kai kurios elektroninių knygų platformos riboja galimybę atsisiųsti ar laikyti knygas, todėl skaitytojai tampa priklausomi nuo tam tikros platformos ar įrenginio. Tokiu būdu gali prarasti prieigą prie knygų, jei platforma nustos veikti arba įrenginys bus pamestas.

Mano išsaugoti straipsniai