Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Sveikatos mokslai išlieka vienais populiariausių

Geriausi būdai sumažinti stresą mokyklos ar universiteto laikotarpiu

Studijų laikotarpis gali būti įtemptas dėl užduočių, egzaminų ir daugybės socialinių iššūkių. Nuolatinis spaudimas gali lemti stresą, kuris paveikia mokymosi rezultatus, miego kokybę ir bendrą savijautą. Štai keletas efektyvių būdų, kaip sumažinti stresą mokyklos ar universiteto laikotarpiu ir išlaikyti gerą savijautą.

1. Laiko planavimas ir prioritetų nustatymas

Efektyvus laiko valdymas yra pagrindinis žingsnis mažinant stresą. Savaitės pradžioje skirkite laiko suplanuoti visus svarbius darbus ir skubius uždavinius. Nustatykite prioritetus ir skirkite daugiau dėmesio svarbiausiems uždaviniams. Naudokite planavimo programas arba paprastą užrašų knygutę, kad galėtumėte sekti užduotis ir jaustis kontroliuojami savo dienotvarkės.

2. Mankšta ir fizinis aktyvumas

Fizinis aktyvumas yra vienas iš efektyviausių būdų sumažinti stresą ir pagerinti nuotaiką. Sportas, pavyzdžiui, bėgimas, joga ar net trumpa pertrauka su tempimo pratimais, padeda sumažinti kortizolio (streso hormono) lygį ir skatina endorfinų gamybą, kurie pagerina nuotaiką. Raskite laiko bent 20-30 minučių fizinei veiklai kiekvieną dieną – tai pagerins koncentraciją ir savijautą.

3. Meditacija ir kvėpavimo pratimai

Meditacija ir kvėpavimo technikos gali greitai nuraminti nervų sistemą. Dienos metu, ypač po įtemptų pamokų ar prieš egzaminą, skirkite kelias minutes giliesiems kvėpavimo pratimams arba trumpai meditacijai. Giliai kvėpuodami sutelkiate dėmesį į savo kvėpavimą, o tai padeda atitrūkti nuo streso šaltinių ir pasijausti ramesniam.

Pavyzdys: pabandykite 4-7-8 kvėpavimo metodą: įkvėpkite pro nosį 4 sekundes, sulaikykite kvėpavimą 7 sekundes, o tada iškvėpkite per burną 8 sekundes. Kartokite kelis kartus, kol pajusite ramybę.

kuo naudinga joga
joga

4. Subalansuota mityba ir tinkamas miegas

Tinkama mityba ir poilsis yra būtini streso valdymui. Stenkitės vengti perdirbtų maisto produktų, kurie gali sukelti energijos svyravimus. Įtraukite daugiau baltymų, daržovių, pilno grūdo produktų ir vaisių, kad organizmas gautų reikiamų maistinių medžiagų. Be to, nepamirškite gerti pakankamai vandens, kad išvengtumėte dehidratacijos, kuri gali padidinti nuovargį ir sumažinti produktyvumą.

Reguliarus ir pakankamas miegas taip pat labai svarbus. Skirkite bent 7-8 valandas kokybiškam miegui, kad atsinaujintų energija ir pagerėtų atmintis.

5. Tinkamos pertraukos mokymosi metu

Ilgai besimokant gali susidaryti įspūdis, kad reikia dirbti be perstojo, tačiau tai mažina produktyvumą. Naudokite „Pomodoro“ metodą, kuris leidžia efektyviai planuoti darbo ir poilsio laiką. Dirbkite 25 minutes, tada padarykite 5 minučių pertrauką, o po keturių darbo intervalų – ilgesnę 15-30 minučių pertrauką. Tai padeda išlaikyti koncentraciją ir sumažina nuovargį.

6. Socialinė parama ir bendravimas

Draugai, šeima ir bendrakursiai gali tapti jūsų emociniu palaikymu sunkiu mokymosi laikotarpiu. Pasikalbėkite apie savo jausmus su artimais žmonėmis arba ieškokite bendraminčių studijų grupėse, su kuriais galėtumėte pasidalinti patarimais ir patirtimi. Kartais net trumpas pokalbis ar bendra studijų sesija gali suteikti daugiau pasitikėjimo savimi ir sumažinti streso lygį.

7. Hobiai ir kūrybinė veikla

Laisvalaikio veikla, kurią mėgstate, gali būti puikus būdas atitrūkti nuo studijų rūpesčių. Užsiimkite piešimu, rašymu, grokite muziką, sportuokite arba užsiimkite bet kokia kita veikla, kuri jums teikia malonumą. Kūrybinė veikla gali padėti atsipalaiduoti, išreikšti save ir net atgaivinti motyvaciją.

8. Teigiama mąstysena ir savęs motyvavimas

Kartais stresą sukelia ne pati veikla, o tai, kaip į ją reaguojame. Bandykite išlaikyti teigiamą mąstyseną ir skatinkite save. Prisiminkite, kad visiškai normalu jausti įtampą ir kad nedideli žingsniai veda į progresą. Kasdienis savęs skatinimas, padėkos už pasiektus tikslus ir pastangos įvertinti savo pasiekimus padės išlaikyti sveiką požiūrį į mokymosi procesą.

Mano išsaugoti straipsniai