PRISIJUNK prie grupės SODAS DARŽAS KIEMAS
Kada sodinti pomidorus į šiltnamį?
Pomidorų šiltnamis

Šiltnamis be klaidų: dažniausios pradedančiųjų augintojų bėdos ir kaip jų išvengti

Pirmasis šiltnamis – tai didžiulis žingsnis į savarankišką daržininkystę. Jame noksta pomidorai, auga traškios salotos, kvėpuoja agurkai ir žalumynai. Tačiau neretai pradedantieji daržininkai susiduria su problemomis, kurios iš pradžių gali atrodyti nesuprantamos: augalai skursta, vaisiai neauga, atsiranda pelėsis ar ligos.


1. Netinkama šiltnamio vieta

Problema: šiltnamis pastatytas pavėsyje arba per arti pastatų – augalai gauna per mažai šviesos.
Sprendimas: rinkitės saulėtą vietą, idealiausia – orientuoti šiltnamį iš rytų į vakarus, kad kuo ilgiau gautų saulės šviesos. Venkite arti medžių ar tvorų esančių vietų.


2. Prastas vėdinimas = ligų židinys

Problema: uždaras šiltnamis be pakankamos oro cirkuliacijos tampa šilta ir drėgna vieta ligoms plisti.
Sprendimas: būtina turėti viršutinius ir šoninius langelius, kuriuos būtų galima atidaryti. Vėdinkite šiltnamį kasdien, ypač šiltomis dienomis – net jei augalai atrodo sveiki.


3. Per dažnas ar netinkamas laistymas

Problema: augalai „skęsta“ arba džiūsta. Pradedantieji dažnai laisto iš viršaus ar per dažnai.
Sprendimas: laistykite anksti ryte arba vakare, tiesiai į šaknų zoną. Pomidorai mėgsta saikingą drėgmę, o agurkai – daugiau vandens. Geriausia – laistymo sistema arba lašelinė juosta.


4. Per daug trąšų – ne visada geriau

Problema: Norėdami „pagerinti derlių“, pradedantieji persistengia su trąšomis. Dėl to augalai greitai auga, bet neturi vaisių, o lapai gali net nudegti.
Sprendimas: Pradėkite nuo natūralių trąšų (komposto, pelenų), stebėkite augalų reakcijas. Tręškite pagal augalų vystymosi fazę: augimui – azotas, žydėjimui – fosforas, vaisiams – kalis.

Kada sodinti pomidorus į šiltnamį?

5. Nepakankamas augalų retinimas ir formavimas

Problema: tankiai pasodinti augalai stokoja oro, šviesos, tampa ligų taikiniais.
Sprendimas: palikite pakankamai erdvės tarp daigų. Pomidorus ir agurkus būtina genėti, šalinti apatinius lapus, formuoti pagrindinį stiebą.


6. Ignoruojami pirmieji ligų ir kenkėjų požymiai

Problema: pastebėjus dėmes ar lapų garbanojimąsi, dažnai manoma, kad tai „normalu“.
Sprendimas: stebėkite augalus kasdien. Pastebėjus neįprastus pokyčius – reaguokite: naudokite natūralius purškalus (pvz., su česnaku, pienu ar soda) arba specialias priemones. Kuo anksčiau, tuo lengviau sustabdyti plitimą.


7. Vienu metu sodinamos visos kultūros

Problema: šiltnamis greitai virsta džiunglėmis, o augalai konkuruoja dėl šviesos, vietos ir maisto medžiagų.
Sprendimas: planuokite sėjimą etapais. Pradėkite nuo greitai augančių salotų, ridikėlių, tada sodinkite pomidorus, agurkus ar paprikas. Taip išnaudosite erdvę efektyviau ir užtikrinsite nuoseklų derlių.

Mano išsaugoti straipsniai