NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Veiksmas

Veiksmas, lemiantis, ar tu vaikinui būsi mylimoji, ar tik draugė

Soulo dainininkė Betty Everett kartą yra pasakiusi „Jeigu nori sužinoti, ar jis tave myli, ieškok atsakymo jo bučinyje“. Vis dėlto, naujas Čikagos universiteto mokslininkų atliktas tyrimas rodo, kad skirtumą tarp meilės ir aistros galima įžvelgti akyse.

Kitaip tariant, pagal tai, kur žvelgia žmogaus akys, galima suprasti, jis myli jus ar tik jaučia geismą. Jeigu žvilgsnis sukoncentruotas į veidą, jis yra potencialus partneris romantiškai meilei. Jeigu žvilgsnis dažniau užkliūna už kūno, tuomet tai tėra aistra. Žvilgsnių modeliui nustatyti pakanka vos dviejų sekundžių.

„Nors iki šiol mažai žinoma apie meilės iš pirmo žvilgsnio mokslą bei tai, kaip žmonės įsimyli vienas kitą, šie reakcijos modeliai suteikia pirmąsias užuominas apie tai, kaip automatiški dėmesio procesai, tokie kaip akių žvilgsnis, gali padėti atskirti meilės jausmus nuo geismo“, – teigia tyrimui vadovavusi Stephanie Cacioppo.

Ankstesni S. Cacioppo tyrimai atskleidė, jog meilės ir seksualinio geismo atvejais aktyvuojami skirtingi smegenų zonų tinklai. Pastarojo tyrimo metu mokslininkai atliko du eksperimentus, siekdami ištyrinėti žiūrėjimo modelius. Buvo bandoma įvertinti dvi skirtingas emocines ir kognityvines būsenas, kurios dažnai sunkiai atskiriamos viena nuo kitos – tai romantiška meilė ir geismas. 

Ženevos universiteto studentai ir studentės peržiūrėjo visą eilę nespalvotų nuotraukų, kuriose buvo įamžinti nepažįstami žmonės. Pirmojoje tyrimo dalyje buvo prašoma peržiūrėti jaunų suaugusių heteroseksualių porų fotografijas, kuriose įsimylėjėliai žiūrėjo vienas į kitą ar bendravo. Antrojoje tyrimo dalyje buvo žiūrimos patrauklių priešingos eilės atstovų nuotraukos, kuriose jie žiūrėjo tiesiai į kamerą, t. y. tyrimo dalyvį. Nuotraukose nebuvo nei nuogumo, nei erotikos.

Abiejuose eksperimentuose dalyviai buvo pasodinami prieš kompiuterį ir jų buvo prašoma peržiūrėti abu nuotraukų blokus bei kaip įmanoma greičiau ir tiksliau nuspręsti, ar nuotraukose įamžintas žmogus ar pora kelia lytinį potraukį ar meilės jausmą. Tyrimo metu paaiškėjo, kad laikas, per kurį identifikuojama aistra ar meilė iš esmės nesiskiria, o tai rodo, kad smegenys labai greitai apdoroja abi emocijas.

Tačiau žvilgsnio judėjimo analizė atskleidė ryškius skirtumus, priklausomai nuo to, kokius jausmus – meilę ar aistrą – kėlė nuotraukose įamžinti asmenys. Kai atvaizdas skatino romantiškus jausmus, tiriamieji buvo linkę žvilgsnį sutelkti į veidą, o kai atvaizdas kėlė geismą, žvilgsnis judėjo po visą likusį kūną. Ši taisyklė galiojo visiems tyrimo dalyviams, nepriklausomai nuo lyties.

Mano išsaugoti straipsniai