Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
7 dažniausi klausimai

7 dažniausi klausimai, į kuriuos merginos trokšta atsakymų prieš eidamos pas ginekologą

Kada vertėtų, o kada tikrai reikėtų? Ko bijoti ir apskritai ar bijoti? Visus pirmojo vizito pas ginekologą baubus su tavimi aptaria „Panelės“ konsultantė akušerė-ginekologė Aura Bartaškienė

Kada man jau reikėtų eiti?

Jei niekuo nesiskundi, dėl profilaktinio patikrinimo vertėtų kreiptis nuo 18 metų. Jei lytinį gyvenimą ketini pradėti anksčiau (o gal jį jau ir pradėjai), pas ginekologą reikėtų apsilankyti anksčiau. Jis paaiškins, kaip išvengti lytiškai plintančių ligų (LPL) ir nepageidaujamo nėštumo, supažindins su apsisaugojimo nuo nėštumo ir LPL priemonėmis. Būtų gerai, jei iš anksto apgalvotum klausimus gydytojui. Jeigu kas nors tau ten atrodo ne taip, kreipkis nedelsdama, nesvarbu, jau būtum pradėjusi lytinį gyvenimą ar dar ne.

Kaip man ten pakliūti?

Jeigu esi registruota didelėje poliklinikoje, greičiausiai galėsi iškart užsirašyti į ginekologo konsultaciją. Jei lankaisi šeimos medicinos centre, kuris neturi savo ginekologo, šeimos gydytojas parašys siuntimą.

Ar vizitui svarbu ciklo dienos?

Pas ginekologą reikėtų eiti ne per mėnesines. Jei kiltų klausimų ar reikėtų papildomos konsultacijos, ginekologas tau tiksliai pasakys, kuriuo ciklo metu tau atvykti.

Ar būtina ten apsiskusti?

Skustis nebūtina, nebent neapsiskutusi jaustumeisi nepatogiai. Gali apsimauti kojinaites, jei nenori būti basomis, vilkėti sijoną – jausiesi jaukiau.

Ar būtinai turiu eiti su mama?

Jei tau yra bent 16 metų, pas ginekologą gali ateiti viena. Jaunesnes pacientes įprastai lydi tėvai ar globėjai, be to, jas konsultuoja vaikų ginekologai. Jei tau dar nėra 16 metų, bet manai, kad tėvai ar globėjai, išgirdę ginekologo išvadas, gali imti smurtauti tavo atžvilgiu, tada surenkamas trijų gydytojų konsiliumas. Jis gali konsultuoti tave be tėvų ar globėjų žinios.

Kas vyks per pirmąjį vizitą?

Pirmiausia gydytojas tavęs klausinės įvairių dalykų, kurie susiję su tavo lytinės sveikatos istorija: kada prasidėjo pirmosios mėnesinės, kokia yra pastarųjų mėnesinių pirmosios dienos data. Jei esi pradėjusi lytinį gyvenimą – kada jį pradėjai, kaip saugaisi nėštumo, ar planuoji pastoti. Kai į klausimus atsakysi, būsi apžiūrėta ginekologiškai – ant ginekologinės kėdės skėtikliu tau bus praskleista makštis, apžiūrėtas gimdos kaklelis, jei reikia, paimti tepinėliai tyrimams atlikti (tepinėlis dėl galimos infekcijos, citologinis tyrimas). Vėliau skėtiklis bus ištrauktas, ginekologas pirštais čiuops vidinius organus – gimdą, kiaušides. Galiausiai patikrins krūtis, paaiškins, kaip pačiai jas apžiūrėti. Pojūčiai nėra itin malonūs, tačiau ir ne tokie baisūs, kaip gali įsivaizduoti.

Jei dar nesi turėjusi lytinių santykių, apžiūra bus atliekama per tiesiąją žarną. Jei reikės ultragarsinio tyrimo, jis įprastai atliekamas per pilvo sieną (šlapimo pūslė turi būti pilna) arba rektaliai – davikliu per tiesiąją žarną.

Jei nerimauji dėl lytiškai plintančių ligų, ginekologas gali patikrinti ir dėl jų. Tik tai papildomai kainuoja.

Ar bus atlikti onkocitologiniai tyrimai?

Onkocitologinis (PAP) testas – vienas efektyviausių būdų užkirsti kelią gimdos kaklelio vėžiui. Per apžiūrą paimtas tepinėlis ištiriamas laboratorijoje ir nustatoma, ar gimdos kaklelio ląstelės yra normalios, ar linkusios suvėžėti.

Pagal valstybinę programą šie tyrimai atliekami kas trejus metus moterims nuo 25 iki 60 metų. O šiaip citologiniai tyrimai atliekami pradėjus lytinį gyvenimą – iki tol gimdos kaklelio vėžio rizika yra labai maža. Taigi jei esi jaunesnė nei 25 metų, tačiau jau gyveni lytinį gyvenimą, rekomenduojamas profilaktinis citologinis tyrimas. Deja, už jį susimokėti turėsi pati.

Citologiniai tyrimai kainuoja įvairiai – tai priklauso ir nuo įstaigos, ir nuo citologinio tyrimo būdo. Stikleliniai citologiniai tyrimai (citologiniu šepetėliu paimta medžiaga paskleidžiama ant stiklelio, užfiksuojama ir išsiunčiama tirti) gali kainuoti 18–25 eurus, skystųjų terpių citologija (citologinis šepetėlis, kuriuo paimama tirtina medžiaga, išskalaujamas specialioje terpėje arba įmerkiamas ir joje paliekamas) gali kainuoti 27–45 eurus.

Ar tai, ką atvirai papasakosiu ginekologui, liks tik tarp mudviejų, ar jis visa tai gali atskleisti ir mano mamai?

Sveikatos paslaptis taikoma visoms pilnametėms pacientėms. Su gydytojų konsiliumu – ir nepilnametei, jei dėl sveikatos žinių perdavimo jos mamai grėstų pavojus nepilnametės sveikatai ir gyvybei.

Mano išsaugoti straipsniai