Kažin, ar rastume jauną žmogų, kuriam nepatiktų keliauti. Vis dėlto daugelis baiminasi, jog po kelionių grįš be santaupų, todėl lieka atostogauti namuose. Šių lietuvaičių pavyzdys įrodo, jog keliauti galima ne tik smagiai, bet ir nemokamai, ypač, kuomet kelionės tampa tavo mylimo darbo dalis. Kuomet yra noras, atsiranda ir galimybės!
Ieškantys inspiracijų kelionėms instagramo platybėse, ko gero, jau atrado vilnietės Anastasijos Samochvalovos socialinės medijos paskyrą. Daugiau nei 55 tūkst. sekėjų turinti mergina aktyviai dalinasi kelionių momentais. Anastasija jau pusantrų metų dirba stiuardese, todėl sutiko mums papasakoti ne tik apie labiausiai įsiminusias išvykas, bet ir skrydžio palydovės darbo ypatumus.
Kelionėms tave įkvėpė darbas oro linijoms. Kokia buvo tavo pirmoji, kaip stiuardesės, patirtis?
Pirma, kaip stiuardesės, darbo patirtis buvo Small Planet oro linijose, kur pajaučiau didelę meilę aviacijai. Vis dėlto pirmas mėnuo buvo be galo sunkus, dirbau beveik kiekvieną dieną, per visą mėnesį turėjau tik 7 laisvas dienas… Po tokio intensyvaus darbo man buvo kilę minčių mesti darbą oro linijose, tačiau motyvacija bei ryžtas manęs neapleido.
Ar dirbantiems oro linijose užtenka laiko apžiūrėti šalį, į kurią jie nuskrido?
Ne visada, būna įvairiai, šiuo metu dirbu privačiuose oro linijose, čia yra daug didesnės galimybės keliauti ir pamatyti įvairiausius pasaulio kampelius. Nuskridę į tam tikrą vietą joje bent kažkiek liekame. Praeitose oro linijose, kuriose dirbau, vasaros sezonas buvo itin intensyvus, todėl turėdavome du skrydžius per dieną pvz. Vilnius – Antalija – Vilnius.
Kuri šalis ar miestas tau paliko didžiausią įspūdį?
Kiekvienas miestas palieka ispūdį, kadangi kiekvienas miestas yra savaip unikalus, bet kol kas didžiausią įspūdį paliko Tajikistanas! Gyvenimas Tajikistane visai kitoks nei pas mus, miestas labai tvarkingas, žmonės labai šilti ir draugiški, kainos neaukštos, o maisto skonis tiesiog dieviškas. Avienos patiekalų prisivalgiau metus į priekį (šypsosi). Važiuojant pro įvairius kaimelius matėme šeimas, kurios gana skurdžiai gyveno, tačiau jie mus pasitiko su šypsenomis ir gera nuotaika. Toks pavyzdys įrodo, kiek mažai reikia iki laimės!
Ar nuskridusi į šalį ją apžiūrinėji viena, ar tau kompaniją palaiko kolegos?
Įgulos, su kuria dirbu, nariai be galo draugiški, tad komandiruotės metu mes tampame tarsi viena šeima, bandome derintis vienas prie kito ir stengiamės visas veiklas planuoti kartu. Be jokios abejonės, jog vienam pažinti naujas vietas ne taip linksma, kaip kompanijoje!
Ar dar kur nors keliauji be keliavimo darbiniais tikslais?
Kadangi mano darbinis grafikas dėkingas, galiu pakeliauti net per laisvadienius. Vasarą grįžusi leidžiu laiką su draugu prie Baltijos jūros, nes norisi pabūti ir tėvynėje, tuo labiau, jog pas mus vasarą puikūs orai. Vėstant orams jau esu numačiusi keliauti į šalį, kurią labai noriu aplankyti ir patyrinėti.
Ką galėtum patarti merginai, kuri dar tik ruošiasi tapti stiuardese?
Tai nėra lengvas darbas, reikės dirbti! Dauguma merginų ateina dirbti šį darbą vien dėl galimybės pamatyti pasaulį. Tai neturi būti jūsų pagrindinis tikslas, nes jeigu komandiruočių iš pradžių nebus, galite nusivilti. Norint dirbti oro linijose turi degti noru bendrauti su keleiviais ir būti pasiruošęs įvairiems sunkumams. Be to, būtina pasiruošti dinamikai – kiekviena diena, praleista dirbant stiuardese, yra labai skirtinga.
Žavingoji keliautoja Viktorija Strelčiūnaitė instagramo kanale turi net 74 tūkst. sekėjų, kurie svajoja vieną dieną patirti tai, ką kasdien patiria mergina – keliones po įspūdingo grožio pasaulio kampelius. Nors Viktorija yra aplankiusi daugybę šalių, patį didžiausią įspūdį jai yra palikusios Azijos šalys – būtent jas jį įvardija kaip pačias magiškiausias.
Papasakok skaitytojoms, ką tau suteikia keliavimas, kaip tave pripildo?
Visą gyvenimą svajojau keliauti ir pamatyti kiek įmanoma daugiau, kadangi esu įsitikinusi, kad keliaudamas žmogus labiau praplečia savo akiratį ir išmoksta naujų savarankiškumo bei disciplinos. Pirma mano tolima kelionė buvo į Tailandą, po jos supratau, jog įsimylėjau Aziją ir norėčiau ten likti. Naujos vietos, kultūra, nematyti vaizdai, kelyje sutikti žmonės man suteikia pilnatvę ir skatina norą pamatyti daugiau.
Esi profesionalus modelis. Ar modelio darbas tau suteikė galimybę dažniau keliauti?
Profesionaliu modeliu dirbau būdama 17 – 18 metų, tačiau ši profesija nėra tokia patraukli, kaip kad pateikia visuomenė. Dabar tuo užsiimu tik laisvalaikiu, o galimybę keliauti suteikia užsienio kompanijos ir žinomi socialiniuose tinkluose žmonės, su kuriais planuojame keliones, kuriame vaizdinę medžiagą. Už reklamą viloms bei viešbučiams gauname nemokamą apgyvendinimą. Taip pat esu profesionali nuotraukų retušuotoja, todėl šis darbas man leidžia dirbti iš bet kurios pasaulio vietos. Na, o šiuo metu dar pradėjau kurti prekinį ženklą ,,Angelix”, tad veiklos tikrai nestinga!
Įvardink patį gražiausią pasaulio kampelį, kuriame teko lankytis.
Negalėčiau įvardinti vienos vietos, nes kiekviena šalis turi kažką savito, magiško… Azijoje mane labiausiai sužavėjo žmonių nuoširdumas, gamtos didybė, vietinių meilė savai kultūrai. Europoje visuomet džiaugiuosi gaiviu oru (Azijoje oras labai užterštas), maisto kokybe, išvystyta infrastruktūra ir nuostabia architektūra. Vis dėlto mano namai ir mylimiausia šalis yra Balis, ten jaučiuosi pilnavertiškiausiai ir nuolatos randu naujų vietų, kurios džiugina, skatina likti ten.
Kaip manai, ar norint dažniau keliauti būtina išleisti dideles pinigų sumas?
Tikrai ne. Svarbiausia yra surasti patrauklesnius (kainos atžvilgiu) skrydžių pasiūlymus, pigesnius viešbučius, ne tokias brangias kavines ar restoranus. Žmonės dažniausiai daro klaidą užsisakydami kelionių paketus ir išleidžia daug daugiau nei organizuodami keliones patys. Aš asmeniškai niekada nekeliavau su kelialapiu. Visuomet prieš išvykstant į naują šalį ieškau patarimų iš žmonių, gyvenančių toje šalyje, internete ir taip sutaupau.
5 tavo patarimai merginoms, kurios planuoja kelionę:
Klausyti patarimų iš vietinių apie lankytinas vietas
Susiplanuoti savo biudžetą
Saugotis nuo vagysčių, būti budrioms
Neturėti per didelių lūkesčių ar stigmų apie šalį
Stengtis pažinti šalies kultūrą
Ko gero, daugiau laiko praleidi svetur, ne gimtojoje Lietuvoje. Ar ateityje planuoji apsigyventi gimtinėje?
Vis dar yra nemažai neaplankytų vietų, todėl daug ką dar norisi aplankyti bei pamatyti. Nesu užtikrinta, ar noriu pasilikti Lietuvoje, tačiau šio varianto neatmetu. Šis kraštas yra man artima, be to, nuo vaikystės šeimoje buvo skiepijama ideologija, jog Lietuva yra mano gimtinė, todėl man visada malonu čia grįžti.
Vos 23 metų Toma Penkauskaitė yra spėjusi aplankyti tiek šalių, kiek daugelis žmonių neaplanko per visą gyvenimą. Troškimas keliauti ją lydi nuo vaikystės ir nors Toma jau pamatė bei patyrė labai daug, sustoti keliauti ji neketina – juk pasaulis toks didelis, įvairiaspalvis ir įdomus!
Tavo instagramo paskyra tokia marga kelionėmis! Ar gali suskaičiuoti, kiek šalių esi aplankiusi? Jei taip, papasakok, kokia šalis paliko didžiausią įspūdį.
34. Kiekviena šalis palieka neišdildomą įspūdį, nes kiekviena jų turi skirtingas kultūras, architektūrinį paveldą, papročius. Vis dėlto didžiausią įspūdį paliko Turkija (Kapadokija) ir Islandija. Kapadokijoje švenčiau savo gimimo dieną, kelionė truko ilgiau nei 9 valandas iš Lietuvos. Su seserimi ir drauge atvykome į šią vietą sutemus. Pamačius vulkaninės kilmės kraštovaizdį, urvus, namelius, įkurtus urvuose ir požeminius miestus apšviestus ryškių spalvų švieselėmis, pasijautėme lyg filme! Skrydis oro balionu virš miesto, kelionės kupranugariu, apsilankymas požeminiame vienuolyne, gerėjimasis nuostabiais vaizdais ir skaniu maistu – tokį įspūdį palieka ne kiekvienas miestas.
Na, o Islandija tiesiog pakerėjo geizereriais, krokliais, šiaurės pašvaistėmis, natūraliomis karštomis voniomis, įspūdingo grožio kraštovaizdžiais ir vietomis, kuriose stovint tam tikrame taške matai visiškai kardinalius vaizdus: kairėje žiemą, dešinėje vasarą, o priešais – rudenį.
Kelionės yra daugiau tavo hobis, gyvenimo būdas ar yra susijusios su tavo profesija?
Kadangi labai mėgstu organizuoti šventes bei užsiimu veikla, susijusia su renginių organizavimu, keliones galima sieti ir su profesija, ir su hobiais. Filosofas Šventasis Augustinas yra pasakęs: „Pasaulis yra knyga ir tie, kurie nekeliauja, skaito tik pirmą puslapį“, būtent dėl to stengiuosi keliauti, patirti bei pamatyti pasaulio kiek įmanoma daugiau.
Kelionėse daugiau ilsiesi ar apžiūrinėji vietoves?
Norą pažinti miestą man įdiegė tėvai. Nuo vaikystės keliaujant su jais, šie būdavo sumąstę įvairių veiklų tam, jog šalį pažintume kiek įmanoma artimiau. Šiuo metu neįsivaizduoju savo atostogų ar kelionių su draugais neišvykstant iš viešbučio teritorijos. Tiesą pasakius, viešbutyje stengiuosi praleisti kiek įmanoma mažiau laiko.
Ar yra koks nors dalykas, kurį visuomet skubi padaryti, atvykusi į svetimą šalį ?
Visuomet atvykusi į naują šalį, net jei tai yra nakties metas bei esu pavargusi, pasidėjusi daiktus skubu išeiti bent trumpam apsidairyti, apsižvalgyti, kas yra aplink viešbutį, kokie atstumai yra nuo lankytinų vietų, restoranų ar parduotuvių.
Ko gero, esi reta viešnia Lietuvoje. Kas sugrįžus po ilgų kelionių tave žavi Lietuvoje?
Jau leidžiantis lėktuvu į Lietuvą po ilgų kelionių mane labiausiai žavi tas neapsakomas namų, saugumo, ramybės bei nostalgijos vaikystei jausmas. Mane keri ta ramuma, jausmas, jog viskas pažįstama. Taip pat žinojimas, jog nereikės niekur skubėti, lėkti, jog kažką pamatyti. Ne veltui sakoma – visur gerai, tačiau namuose geriausia.
Ką patartum merginoms, kurios labai nori keliauti, tačiau neturi didelių finansų tam?
Pataupius tikrai įmanoma rasti ne itin brangių kelionių. Keliones į užsienį suplanavus iš anksto nereikia didelių finansų, lyginant su atostogomis Lietuvos kurortuose. Asmeniškai man labai pasisekė, jog nuo vaikystės turėjau galimybę keliauti su šeima ar draugais, todėl būtent dėl to šiandien instagramo dėka kelionės neretai būna nemokamos arba už kainą, kurią pasakius močiutei ji galvoja, jog juokauju (šypsosi.)
Instagramo publikai puikiai žinoma Kamilė Dambrauskaitė tikrai žino, kaip pakeliauti neišleidžiant visų savo santaupų. Dažniausiai programos Airbnb teikiamomis paslaugomis besinaudojanti mergina turi svarbių patarimų keliautojoms, kaip keliauti smagiai, taupiai ir… stilingai.
Kamile, papasakok, kur ir kada pirmą kartą keliavai?
Pirmoji mano išvyka į užsienį buvo slidinėjimo kelionė į Slovakiją su šeima, kai man buvo septyneri. Dar iki dabar prisimenu, kad be galo jos laukiau ir lagaminą jau buvau susikrovusi likus savaitei iki kelionės, o Slovakijoje matyti kalnai paliko labai didelį įspūdį.
Kelionių metu pasidarai daugybę nuostabių fotografijų. Iš kur semiesi įkvėpimo fotografuodamasi?
Dažniausiai prieš kelionę susiplanuoju, į kokias vietas eisiu būdama tam tikroje šalyje ar mieste ir peržiūriu tose vietose darytas nuotraukas instagramo platformoje, kad galėčiau susidaryti įspūdį, kaip ta vieta atrodo nuotraukose ir apgalvoti, kokia apranga ar nuotraukos idėja tiktų būtent tai vietai. Taip pat prieš kelionę peržvelgiu pinterest, nes ten galima rasti tikrai daug idėjų nuotraukoms.
Nuostabiausia kelionių akimirka, kokią teko patirti.
Šokinėjimas nuo uolų Maltoje. Buvo be galo baisu šokti, bet vėliau norėjosi dar ir dar!
Dažniausiai keliauji ne viena. Ar galėtum keliauti viena?
Manau, kad taip. Ne vieną kartą esu pasilikusi miestuose bent kelioms dienoms ar valandoms viena ir buvo be galo įdomu! Kai esi vienas, visiškai kitaip matai ir pajauti tam tikras vietas, miestus ar kultūras.
Esi ne tik aktyvi keliautoja, bet ir be galo stilinga mergina. Kaip išsirinki, kokius aprangos derinius vežtis į kelionę, ar ilgai tai užtrunka?
Dažniausiai prieš kelionę peržiūriu vietų, kuriuose lankysiuosi, nuotraukas, pajaučiu jų ,,vaibą” ir tuomet planuoju derinius! Jei planuoju kelionę į romantišką Italijos miestą, renkuosi sukneles, romantiškas palaidines, basutes, o jei žinau, kad keliauju į modernų dangoraižių pilną miestą, į lagaminą deduosi griežtesnius švarkus, kelnes. Svarbiausias dalykas yra tai, jog prieš kiekvieną kelionę labai tiksliai susiplanuoju visus derinius ir juos nusifotografuoju. Tokiu būdu atsikėlusi ryte kitoje šalyje nereikia sukti galvos, o užtenka tik pažiūrėti į telefono galeriją ir iš karto žinai, ką rengtis! Tuo pačiu dar ir sutaupai vietos lagamine, nes neprisikrauni nereikalingų daiktų.
Dažnai naudojiesi Airbnb programos teikiamomis paslaugomis. Pasidalink patarimu, kaip naudojantis šia programa rasti pigią ir puikią nakvynę norimoje šalyje?
Taip, jau 4 metus užsienyje apgyvendinimo ieškau tik per Airbnb programą! Ten galima rasti labai unikalių ir nebrangių apgyvendinimo vietų. Ieškant vietos svarbiausia surasti sau tinkamą variantą ir būtinai paskaityti po apgyvendinimo įstaigos aprašymu žmonių paliktus komentarus. Jeigu daugelis jų yra teigiami, tuomet ši vieta yra tinkama!