Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Jaunimo gretose plintanti santykių forma: to tau geriau niekuomet nepatirti

Jaunimo gretose plintanti santykių forma: to tau geriau niekuomet nepatirti

„Susitinkame šiandien vakare, kaip ir planavome?“, – nusprendi pasitikslinti dėl trečiojo pasimatymo su savo simpatija, tačiau atsakymo nesulauki nei tą, nei kurį kitą vakarą. Jis ir toliau gyvena savo gyvenimą, deda nuotraukas iš sekmadienio priešpiečių su draugais, lyg tavęs jo gyvenime nė nebūtų buvę? Turbūt pakliuvai į vienus iš santykių dilemų (angl. k. ghosting) spąstus, kai viena pusė dingsta iš jausmų horizonto nesugebėjusi nė atsisveikinti.

„Susitinkame šiandien vakare, kaip ir planavome?“, – nusprendi pasitikslinti dėl trečiojo pasimatymo su savo simpatija, tačiau atsakymo nesulauki nei tą, nei kurį kitą vakarą. Jis ir toliau gyvena savo gyvenimą, deda nuotraukas iš sekmadienio priešpiečių su draugais, lyg tavęs jo gyvenime nė nebūtų buvę? Turbūt pakliuvai į vienus iš santykių dilemų (angl. k. ghosting) spąstus, kai viena pusė dingsta iš jausmų horizonto nesugebėjusi nė atsisveikinti.

Jeigu po kelių savaičių jis netikėtai pasirodys, neskubėk džiaugtis. Turbūt patekai ant jo atsarginių draugių suolelio – būsi reikalinga tik smagiai pavakarieniauti ar palaikyti kompaniją sekmadienio vakarą.

UŽTEKS PATEISINIMŲ

Vis žvilgčiodama į telefoną pagalvok, ar jis tikrai galėjo nepastebėti tavo skambučio tris valandas. Dabar 2017-ieji – daugiau tikimybės, kad jį pagrobė ateiviai, nei tai, jog pusę dienos į rankas nepaėmė telefono. Gali būti, kad jis nusprendė dingti lyg į vandenį ir nė nepasivargino paaiškinti, kodėl su tavimi nebendraus. Toks lėtas vieno partnerio išnykimas iš santykių anglų kalba neformaliai vadinamas ghosting. Baisiausia, kad tai gali nutikti bet kuriuo santykių laikotarpiu: po pirmojo pasimatymo, prieš pirmąją romantišką išvyką ar net po metų draugystės. Psichologai sako, kad tai opi XXI amžiaus santykių problema: žmonės nusivilia meile ir dar labiau linksta tik į paviršutinišką, trumpalaikį bendravimą.

Mėgstama sakyti, kad pažintys internetu žudo romantiką ir formuoja įsitikinimą, jog nepasisekus žmogų bus galima pakeisti kitu. Nors tai – labai kardinali nuomonė, bet dingti, susipažinus internete, žymiai paprasčiau. Jūs neturite jokių bendrų draugų, pas kuriuos galėtumėte netyčia susitikti kitą savaitgalį, o prasilenkę mieste turbūt nepasuksite galvos vienas į kitą. Arogancija, pyktis ir susireikšminimas neleis nė pasisveikinti. Su anonimiškumu ateina didelė laisvė ir rizika, kad tas, su kuo jau buvai poroje pasimatymų, dar nė neįsiminė tavo vardo.

METAS SUSIPRASTI

Su tokiu nepagarbiu elgesiu susiduria vis daugiau jaunų žmonių ir jie lygiai taip pat pradeda elgtis su kitais pasiteisindami, kad ir patiems teko šį skausmą išgyventi. Toks elgesys tampa kultūrine norma – ją būtų galima lengvai pakeisti, jeigu tik prisiimtume atsakomybę už savo veiksmus ir iš tiesų bendrautume, mėgintume pažinti žmogų ir nebijotume prie jo prisirišti.

Psichologai sako, kad susipažinę internete net po poros pasimatymų žmonės vienas kitą mato vis dar tik kaip profilius su nuotraukomis. Reikia kur kas daugiau laiko, kad pažinčių svetainėje susipažinę žmonės pajustų vienas kitam tokią empatiją, kokią jaučiame realybėje sutiktam žmogui.

Pora
Pora
Shutterstock

Gregas Behrendtas, bestselerio apie modernius santykius „He’s Just Not That Into You“ (liet. „Jis – ne tau“) autorius, tvirtai tiki, kad tyla pasako daugiau už bet kokius žodžius. Esą po dviejų pasimatymų neprivalo būti jokių pasiteisinimų ir turėtume natūraliai priimti kito apsisprendimą nebendrauti, jeigu šis pajuto, kad nesate jo žmogus: „Viskas labai paprasta ir nereikia kurti daugybės priežasčių, kodėl tai galėjo atsitikti. Jeigu parašiusi žinutę matai, kad žmogus ją perskaitė, bet kurį laiką nieko neatsako, turėtum susiprasti: jis nenori bendrauti. Geriau su tuo susitaikyti po dviejų pasimatymų nei po dvejų metų draugystės.“

Pasak rašytojo, žmogaus jausmai bėgant laikui kinta. Anksčiau mėgta grupė, maistas, marškiniai staiga pasidaro nebe tavo skonio. Taip pat gali atsitikti ir su santykiais. Net jeigu per pirmąjį pasimatymą viskas atrodė tobula, po trijų gali suprasti, kad su tokiu žmogumi smagu tik laikinai, bet nuolat būti kartu greit atsibostų. Ir būtų daug mažiau sumaišties, jei pradėdami nuo savęs išdrįstume bent trumpa žinute pasakyti: „Atleisk, nemanau, kad iš to gali kas nors išeiti.“

PRISĖSK ANT SUOLELIO

Mažiausia, ką gali padaryti iš tavo gyvenimo prapuolus tokiam vaiduokliui, tai neleisti jam sugrįžti. Nors norisi tikėti, kad susitikus ir įsižiebus susižavėjimo kibirkštims lieka tik romantika, kartais antroji pusė skaičiuoja ne drugelius pilve, o santykių naudą. Antroji šiuolaikinių santykių tendencija angliškai vadinama benching (liet. sėdėjimu ant suolelio). Šis terminas reiškia, kad simpatija tau kasdien nebeskiria dėmesio ir tikrai neplanuoja su tavimi megzti rimtų santykių, bet vakarėlio įkarštyje ar nuobodžiaudamas vis apie save primena. Lyg nuolat jo lauktum santykių užkulisiuose.

Dažniausiai tai nutinka dviejų žmonių susitarimu: jie nori pasilikti vienas kitą kaip alternatyvą ir neskuba visiškai nutraukti ryšių. Tiesa, kartais gali būti sunku suprasti, kad atsidūrei tokioje situacijoje. Jeigu neskubate įsipareigoti ir neaišku, ar esate pora, kita pusė gali turėti ir daugiau pasirinkimų. Tiesiog reiktų išsiaiškinti, ar simpatija nenori stačia galva nerti į santykius, ar tave jau senokai pasodino ant atsarginių suolelio.

SAUGOKIS – ZOMBIAI!

Tiesa, kaip lengvai iš gyvenimo žmonės pradingsta, taip lengvai ir vėl atsiranda. Dar viena aktuali šių laikų draugysčių samprata angliškai vadinama zombieing (liet. zombių sugrįžimu). Kitaip sakant, metaforiškai mintyse miręs žmogus bando sugrįžti į dabartinį tavo gyvenimą su trenksmu. Gali būti, kad jis tik žaidžia tavo emocijomis, tačiau įmanoma, jog beprotiškai pasiilgo ir dabar prašo tavo malonės, nes nori susigrąžinti į savo gyvenimą. Silpnumo akimirką prisimename tuos, su kuriais saugu, patogu ir viskas žinoma. Ir pati gali tokiu „zombiu“ tapti, kai pasaulis slys iš po kojų ir norėsi į kažką atsiremti. Net jei tas kažkas – buvęs vaikinas, skaudžiai išdavęs tave su geriausia drauge. Tačiau tai – nesąžininga ne tik kito žmogaus, bet ir savo atžvilgiu. Nusiraminus norėsis bėgti, kiek kojos neša (visgi ne be priežasties išsiskyrėte!), o kitas žmogus liks su tuščiomis viltimis ir sumaištimi širdyje. Sena kaip pasaulis taisyklė – nesielk su kitu taip, kaip nenori, kad su tavimi elgtųsi.

Pora
Pora
Shutterstock

Ar jis – vaiduoklis?

Jei bent į 2 teiginius atsakei „taip“, metas susirūpinti.

1. Jis niekada neparašo pirmas.

2. Atsakymo į žinutes lauki po valandą ar net kelias. Dažniausiai girdi pasiteisinimus apie laiko trūkumą ir didelį užimtumą.

3. Žinutės dažniausiai būna trumpos, griežtos ir be jokios romantikos užuomazgų.

4. Dažnai girdi frazę „reikėtų kada susitikti“, tačiau pasiūlymo su konkrečia susitikimo data taip ir nesulaukei.

5. Jis daugiau nei kartą atšaukė suplanuotą susitikimą tau jau išeinant pro duris dėl netikėtai iškilusios problemos.

6. Vengia su tavimi susitikti viešose erdvėse, dažniausiai siūlo pažiūrėti filmą ar kur nors išvažiuoti.

7. Tau pradėjus kalbėti apie santykius ar draugystę jis iškart nukreipia temą.

8. Visada susitinkate tik dviese – nekviečia susipažinti su jo draugais, o jam neįdomūs taviškiai.

9. Susitikę kalbate tik paviršutiniškomis temomis ir linksmai leidžiate laiką, jis nebando tavęs iš tikrųjų pažinti.

10. Nusprendusi neberodyti iniciatyvos, nesulaukei jokios žinios. Jis ir toliau gyvena savo

Mano išsaugoti straipsniai