JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ
menulio fazes
Pilnatis

Šiąnakt – nepaprasta pilnatis: dalinis supermėnulio užtemimas

Šiais metais mūsų laukia ypatingas dangaus reginys – dalinis supermėnulio užtemimas. Tai neeilinis įvykis, kai pilnatis susilygina su Mėnulio priartėjimu prie Žemės, sukurdama stulbinančiai ryškų ir didelį mėnulį, o tuo pačiu metu jo dalį užstoja Žemės šešėlis, sukuriantis užtemimą. Toks reginys yra retas ir įspūdingas, todėl verta žinoti, ko galima tikėtis.

Kas yra supermėnulis?

Supermėnulis įvyksta tada, kai pilnatis arba jaunatis pasiekia artimiausią savo tašką Žemei – perigėjų. Tada mėnulis atrodo didesnis ir šviesesnis nei įprastai. Mėnulis būna apie 14 proc. didesnis ir 30 proc. ryškesnis. Šis reginys pastebimas plika akimi ir suteikia dangaus stebėjimui papildomos magijos.

Dalinis užtemimas – kas tai?

Dalinis mėnulio užtemimas vyksta, kai tik dalis mėnulio patenka į Žemės šešėlį. Tai reiškia, kad tik dalis mėnulio paviršiaus bus aptemusi, o likusi dalis švytės supermėnulio šviesa. Užtemimai, ypač kai jie sutampa su supermėnuliu, suteikia danguje ypatingą vizualinį efektą – tai unikalus šviesos ir šešėlio žaismas.

Kada ir kaip stebėti šį reiškinį?

Tikimasi, kad šis dalinis supermėnulio užtemimas įvyks šiąnakt ir bus matomas didžiojoje pasaulio dalyje, įskaitant Lietuvą. Kadangi užtemimai vyksta naktį, svarbu pasirinkti tinkamą vietą stebėti šį įvykį – geriausia rinktis atviras erdves, atokiau nuo miesto šviesų. Be to, šį reiškinį bus galima matyti plika akimi, todėl nereikės papildomos įrangos.

Pilnatis

Ką simbolizuoja šis užtemimas?

Astronomai ir astrologai mano, kad tokie retai sutinkami reiškiniai gali simbolizuoti svarbias permainas tiek kosmose, tiek žmogaus gyvenime. Supermėnulis asocijuojamas su emociniu jautrumu, intuicija, o užtemimas dažnai siejamas su pabaigomis ir naujomis pradžiomis. Toks reiškinys gali paskatinti mus atkreipti dėmesį į savo vidinį pasaulį ir emocijas, galbūt užbaigti senus projektus ar imtis naujų tikslų.

Mėnulio užtemimų poveikis gamtai

Nors dalinis užtemimas truks kelias valandas, tokie reiškiniai gali turėti poveikį gamtai. Supermėnulis sukelia stipresnį gravitacinį trauką, o tai veikia vandenynų potvynius ir atoslūgius. Kartais per supermėnulius stebimi ekstremalūs potvyniai arba atoslūgiai, todėl prie jūros gyvenantiems žmonėms verta stebėti, ar nesikeičia vandens lygis.

Mano išsaugoti straipsniai