Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Jei ką tik pradėjai sportuoti: kokiais vitaminais ir mineralais būtina stiprinti organizmą?

Jei ką tik pradėjai sportuoti: kokiais vitaminais ir mineralais būtina stiprinti organizmą?

Pavasaris – metas, kai žmogaus organizmas nusilpsta ir jam pristinga vitaminų. Žiemą vitaminų atsargos išsenka, todėl būtina jas papildyti. Jei atėjus pavasariui pradedame aktyviai sportuoti, pirmiausia turime išsiaiškinti, kokie vitaminai yra būtini sportuojančiam organizmui. Fiziškai aktyviems žmonėms būtina užtikrinti tinkamą vitaminų ir mineralų kiekį organizme, tad verta daug dėmesio skirti mitybai, o prireikus gerti maisto papildus.

Ar sveikatingumo klubo IMPULS organizuojamo projekto „Sportas keičia!“ dalyvės Gintarė ir Justė profesionalių trenerių buvo informuotos apie vitaminų reikšmę treniruojantis? Merginos ne tik atidžiai išklausė informaciją, bet ir papasakojo mums apie vitaminų svarbą sporte.

Paskatino atidžiau stebėti produktų etiketes

Pirmoji projekto dalyvė Justė, trokštanti padidinti kūno masę, teigia, kad pirmojo susitikimo su treneriu Mariumi Bartusevičiumi metu buvo supažindinta su vitaminų bei mineralų svarba sportuojančiam organizmui. Iki šiol mergina maisto papildus gerdavo tik šaltuoju metu sezonu – rinkosi maisto papildus, stiprinančius plaukus, kaulus bei nagus. Anot Justės, vos pradėjus sportuoti treneris M. Barstusevičius merginai rekomendavo vartoti aminorūgščių papildus bei paskatino Justę atidžiau stebėti produktų etiketes. „Šiuo metu keičiu savo mitybos įpročius, atidžiau stebiu, kokių maistinių medžiagų (baltymų, angliavandenių, riebalų) yra mano valgomuose produktuose. Tad parduotuvėje, besirinkdama produktus, praleidžiu kur kas daugiau laiko nei anksčiau“, – teigia Justė. Mergina teigia jau įsigijusi amino rūgščių papildus, kurie ne tik greitina medžiagų apykaitą, bet ir padeda įveikti fizinį nuovargį. „Treneriui rekomendavus amino rūgščių papildus, pasijutau guvesnė, pagerėjo virškinimo sistema, be to, tapo lengviau sportuoti”, – pasakoja Justė.

Justė Stančikaitė ir Marius Bartusevičius
Justė Stančikaitė ir Marius Bartusevičius
K. Pansevič nuotr.

Pagrindinis vitaminų šaltinis – maisto produktai

Justę treniruojantis M. Bartusevičius teigia, jog vitaminai ir mineralai yra būtini žmogaus gyvybinei veiklai palaikyti. „Kuomet maiste stinga tam tikrų vitaminų bei mineralų, gali sutrikti atskirų organų veikla. Vitaminų ir mineralų poreikis padidėja sergant, sportuojant, dirbant sunkų fizinį darbą, smarkiai prakaituojant. Jeigu vitaminų ir mineralų gaunama nepakankamai, pasireiškia įvairūs medžiagų apykaitos sutrikimai, silpsta imunitetas, organizmas pasidaro neatsparus ligoms, skilinėja oda ir nagai, prastėja sportiniai rezultatai”, – tvirtina treneris. M. Bartusevičius teigia, jog sportuojančiam organizmui būtini vitaminai A, B, C, D ir E, kuriuos jis taip pat rekomendavo ir Justei. Anot trenerio, norint gauti pakankamą kiekį vitaminų bei mineralų, svarbi tinkama mityba. Jei žmogus neseniai pradėjo intensyviai sportuoti, treneris rekomenduoja pirmiausia nusipirkti magnio bei kalcio turinčių maisto papildų bei Omega 3 riebiųjų rūgščių. Tiesa, treneris įspėjo, jog prieš pradedant intensyviai sportuoti, patarimo reikėtų kreiptis į sporto medicinos specialistą, kuris ištirtų, kokių maistingųjų medžiagų trūksta organizmui.

B grupės vitaminai – vieni svarbiausių sportuojantiems

Antroji projekto dalyvė Gintarė teigia prieš prasidedant projektui nevartojusi jokių maisto papildų. Šiuo metu Gintarė geria maisto papildus, kurių sudėtyje yra vitamino B. Anot merginos, treneris Artūras Malovas rekomendavo vartoti maisto papildus, kuriuose yra magnio, kalcio ir cinko, taip pat žuvų taukus bei B grupės vitaminus. „Treneris akcentavo, jog B grupės vitaminai patys svarbiausi sportuojančiam organizmui, nes šis vitaminas vaidina svarbų vaidmenį beveik visuose žmogaus organizme vykstančiose medžiagų apykaitos procesuose”, – pasakoja mergina. Kaip ir Justė, šiuo metu Gintarė kur kas atidžiau stebi maisto etiketes nei buvo įpratusi. „Prieš dalyvavimą projekte beveik niekuomet neatsižvelgdavau į produktų maistinę vertę, tačiau pastarąjį mėnesį apsipirkinėdama renkuosi tik tuos produktus, kurie pagal savo sudėtį ir maistinę vertę yra naudingi mano organizmui“, – pasakoja mergina.

Gintarė Norutė ir Justė Stančikaitė
Gintarė Norutė ir Justė Stančikaitė
DELFI / Domantas Pipas

Renkantis maisto papildus svarbu atkreipti dėmesį į sportinius tikslus

Savo ruožtu Gintarės treneris Artūras Malovas akcentuoja, jog jei žmogus neseniai pradėjo sportuoti, patartina pradėti vartoti vitaminų bei mineralų kompleksus. „Visgi yra tyrimų, rodančių, kad tokie papildai nebūtini, nes vitaminus ir mineralus galima gauti kartu su maistu, tačiau tai veikia tik tinkamai subalansavus mitybą, bei valgant tinkamais laiko intervalais“, – priduria treneris. Žuvų taukai – taip pat tinkamas maisto papildas sportuojantiems. Yra bandymų, rodančių, kad žuvų taukai gali sumažinti vėluojančio raumenų skausmo intensyvumą, todėl tinka pradedantiesiems ir nepratusiems prie tokio pobūdžio organinių pojūčių“, – teigia treneris. Trenerio teigimu, renkantis vitaminus nėra būtina atsižvelgti į tai, kokie yra sportiniai tikslai – ar trokštama sumažinti, ar padidinti kūno apimtis. Renkantis kitokio pobūdžio papildus būtina į tai atkreipti dėmesį. „Pavyzdžiui, L – karnitinas (natūralus, į B grupės vitaminus panašus junginys) tinka tik aerobinio krūvio metu siekiantiems atsikratyti antsvorio. BCAA (šakotos grandinės amino rūgštys) gali būti vartojamos kaip profilaktinė priemonė, padedanti raumenims atsistatyti po fizinio krūvio, tai tarsi raumens statybinė medžiaga“, – teigia treneris.

Artūras Malovas
Artūras Malovas
Organizatorių archyvas

Tad kokie yra svarbiausi vitaminai bei mineralai, reikalingi sportuoti pradedančio žmogaus organizmui ir kokiose maisto produktuose yra aptinkami?

1. Vitaminas B. B grupės vitaminai svarbūs imuninės sistemos ląstelių gamybai, kuri yra neįkainuojama raumenų augimo procesui. Be to, vitamino B atsargos greitina kraujotaką ir medžiagų apykaitą. Vitamino B gausu pupelėse, žirnuose, bananuose, žuvyje.

2. Vitaminas C. Yra esminis elementas padedantis apsisaugoti nuo kaulų bei raumenų traumų. Be to, sumažina raumenų skausmą po treniruočių. Vitamino C gausu apelsinuose, citrinose, brokoliuose, svogūnų laiškuose.

3. Vitaminas D. Skatina raumenų augimą bei vystymąsi, be to, stiprina kaulus. Vitamino D gausu riebiose žuvyse, kiaušinių tryniuose.

5. Vitaminas E. Stiprina sportuojančio žmogaus imuninę sitemą, apsaugo nuo raumenų skausmo. Vitamino E gausu grūdinėse kultūruose, abrikosuose, saulėgrąžose.

6. Aminorūgštys. Padeda išvengti fizinio nuovargio, atlieka svarbų vaidmenį atstatinėjant organizmą po treniruočių. Aminorūgščių gausiausia gyvulinės kilmės produktuose.

7. Magnis bei cinkas. Subalansuotos magnio atsargos apsaugo nuo raumenų mėšlungio, o cinkas padeda stabilizuoti imuninės sistemos veiklą. Magnio gausu migdoluose, avižų dribsniuose, sojų pupelėse, cinko – kiaušiniuose, neriebiame jogurte, vištienoje.

Mano išsaugoti straipsniai