PRISIJUNK prie grupės SODAS DARŽAS KIEMAS
Probleminės odos priežiūra
Aknės gydymas

Kamuoja hormoninė aknė? Du natūralūs produktai, galintys padėti

Hormoninė aknė – tai ne tik paauglystės problema. Daugybė moterų ir vyrų, net sulaukę 20-30 metų ar daugiau, susiduria su lėtine akne, kuri dažnai susijusi su hormoniniais svyravimais. Kadangi stiprūs vaistai ar hormoninė terapija ne visiems priimtina išeitis, vis dažniau atsigręžiama į natūralius, švelnesnius sprendimus, kurie gali padėti subalansuoti hormonų audras bei atkurti odos balansą.

Dažniausiai pasireiškia aplink smakrą, kaklą, žandikaulį

Hormoninė aknė dažniausiai pasireiškia aplink smakrą, žandikaulį, kaklą, ji paūmėja cikliškai – dažniausiai prieš menstruacijas. Pasireiškia skausmingais, giluminiais spuogais. Pagrindinė priežastis – per didelis androgenų (pvz., testosterono) kiekis organizme. Tai stimuliuoja riebalinių liaukų veiklą, padidina sebumo gamybą ir užkemša poras. Galiausiai atsiranda uždegimas, bakterijos dauginasi ir atsiranda aknė.

Aknė
Aknė

Skirtingai nuo įprastų spuogelių, vien tinkamomis veido priežiūros priemonėmis hormoninės aknės nesutvarkysi – ją reikia gydyti ir iš vidaus. Labai svarbu tinkama mityba, kadangi tam tikri produktai gali padėti subalansuoti hormonų veiklą arba, atvirkščiai, pabloginti situaciją.

Visgi yra pora itin naudingų natūralių produktų, kuriuos vartojant reguliariai, galima palengvinti hormoninės aknės simptomus. Aptarsime du veiksmingus augalus – pipirmėtę (lot. mentha piperita) ir gvazdikėlį (lot. syzygium aromaticum).

Mėtos nauda
Pipirmėtė
Gvazdikėliai
Gvazdikėliai

Pipirmėtė – natūralus antiandrogenas

Pipirmėtės arbata – vienas paprasčiausių ir efektyviausių būdų, kaip švelniai mažinti per didelį vyriškų hormonų kiekį moters organizme. Kai kurie tyrimai rodo, kad pipirmėtė turi antiandrogeninį poveikį, t. y. ji gali sumažinti testosterono lygį. Tai padeda normalizuoti riebalų gamybą odoje ir sumažinti spuogų atsiradimą.

Kaip naudoti? Gerk 1-2 puodelius pipirmėtės arbatos per dieną, ypač prieš mėnesines, kai hormonai linkę svyruoti. Taip pat yra pipirmėtės ekstraktas kapsulėse, jei arbatos gerti nesinori, tačiau labai svarbu rasti tinkamą rūšį (būtent mentha piperita). Tiesa, jei turi labai žemą kraujospūdį arba jautrumą mentoliui, pasitark su gydytoju. Išorei galima naudoti ir pipirmėtės hidrolatą – jis ramina, mažina odos paraudimus, sutraukia poras, tačiau turėk omenyje, jog hidrolatai gali kimšti poras, tad naudok atsargiai ir stebėk savo odos reakciją.

Pipirmėtės
Pipirmėčių arbata

Gvazdikėlis – antibakterinis ir hormonų balansavimą palaikantis prieskonis

Gvazdikėlis dažniausiai žinomas kaip maisto prieskonis, bet jo eterinis aliejus ir ekstraktai turi galingų savybių, kurios gali būti naudingos aknės gydyme. Eugenolis, pagrindinė gvazdikėlių veiklioji medžiaga, turi stiprų antibakterinį, priešuždegiminį ir antioksidacinį poveikį. Kai kurie tyrimai rodo, kad jis gali slopinti riebalinių liaukų aktyvumą ir padeda kovoti su „Cutibacterium acnes“ bakterijomis – pagrindinėmis kaltininkėmis aknės uždegimuose. Gvazdikėlių arbata padeda kontroliuoti odos uždegimą, kuris dažnai paaštrėja būtent dėl hormonų svyravimų. Taip pat gvazdikėlis padeda kepenims išvalyti toksinus.

Populiariausiai paplitęs vartojimo būdas – tiesiog pasidaryti arbatą. 4-5 džiovintus gvazdikėlius užpilti puodeliu vandens, pavirti puode iki užvirimo temperatūros, tuomet išjungti viryklę, uždengti puodą ir leisti vandeniui pastovėti 10-15 minučių. Skoniui pagerinti galima įdėti cinamono lazdelę, apelsinų, citrinos sulčių ar įdėti medaus – svarbu tai daryti arbatai šiek tiek atvėsus, kad medus nenuslopintų gvazdikėlio veikliųjų medžiagų. Taip pat, cinamonas padeda reguliuoti insulino šuolius, tad arbatoje šie du ingredientai yra puiki kombinacija. Veidui taip pat galima naudoti gvazdikėlių eterinį aliejų, tačiau jį reikia skiesti su baziniu aliejumi (pvz., jojobos) santykiu 1:10 ir tepti tik ant spuogelių.

Gvazdikęlių arbatos nauda hormoninei aknei
Gvazdikėlių arbata

Visgi, jei pastebi, kad natūralios priemonės, balansuota mityba, papildai bei sveikas gyvenimo būdas nepadeda, nepabijok pasikonsultuoti su gydytojais!

Mano išsaugoti straipsniai