NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
To nelinkėtume niekam: ši problema paliečia vis daugiau jaunų merginų

To nelinkėtume niekam: ši problema paliečia vis daugiau jaunų merginų

Ruduo už lango privertė varvėti nosį, nuo įsibėgėjusių mokslų jau džiūsta smegenys, o vakarais dar skubi į darbą? Savaitgaliais nors truputį sulėtini tempą, o vėliau ir vėl viskas nuo pradžių: mažai miego, daug kavos, bėgimas, stresas, nuovargis… Jau jauti organizmo siunčiamus pavojaus signalus? Nusilpęs kūnas nebegali bėgti tavo tempu, o savaime jis tikrai nesustiprės. Pats metas jau dabar imtis veiksmų ir užkirsti kelią pavojingajam išsekimui.

ODĖ POILSIUI

Atgauti jėgas reiškia duoti laiko ir resursų, kad imuninė sistema sugrįžtų į pirminę padėtį. Tas laikas bus trumpesnis, jeigu leisi organizmui kaip reikiant pailsėti. Galvos skausmas, skrandžio spazmai, raumenų traukimas – tik keletas negalavimų, kurie gali prasidėti kamuojant nuolatiniam nuovargiui. Nespėsi gerti vaistų nuo visų simptomų, kuriuos organizmas tau pateikia ant lėkštutės kaip prašymą sustoti! Svarbiausia atrasti ir panaikinti problemos priežastį, nes vaistai suteikia tik trumpalaikį pagerėjimą. Nustojus jiems veikti išlenda kitas pakenkimas ir simptomas.

Svarbu nenumoti ranka į galvos svaigimą, mieguistumą ar nuolatinį silpnumą. Turi sekti savo savijautą ir pirmiausia pati pagalvoti, kas su tavimi vyksta. Organizmas siunčia labai tikslius ženklus. Jis kaip labai protinga apsaugos aparatūra, be reikalo netrukdo. O jei trukdo, reiškia, kad iš tiesų yra problema. Negalavimas – tarsi raudona lemputė, raginanti pagalvoti, ką, sąmoningai ar nesąmoningai, ne taip darai. Galbūt nepakankamai laiko skiri miegui, poilsiui, gal pats metas susirūpinti savo mityba ar fizine veikla. Jei nė viena sritimi nepiktnaudžiauji, problemos gali slypėti ir giliau.

Labiausiai stresas puola perfekcionistes. Jos bijo nepatenkinti savo ir kitų lūkesčių ar pralaimėti konkurencinėje kovoje. Jos nepajėgia atsipalaiduoti, pasidžiaugti rezultatais, mat, atrodo, kad kažkas vis mina ant kulnų. Nėra nieko bloga kelti sau aukštus reikalavimus, bet taip pat svarbu mokėti susitaikyti su tuo, kad ne visada sugebame pasiekti išsikeltus tikslus. Dabar atrodo, kad metinis projektas, matematikos egzaminas ar darbo pokalbis yra svarbiausias tavo gyvenimo įvykis, bet sustreikavus sveikatai visi jie nublanks.

SUSTYGUOTAS LAIKAS

Režimas bet kurioje gyvenimo srityje yra būtinas. Jeigu laiku atsikėlei, spėjai papusryčiauti, nepavėlavai į paskaitas, atrodo, diena iškart tapo sėkmingesnė. Visaverčius pusryčius valgantys žmonės yra energingesni, aktyvesni, jų darbas našesnis, o savijauta žymiai geresnė. Tyrimai rodo, kad pusryčiaujančiųjų mokymosi rezultatai yra aukštesni. Jeigu pirmą kartą pavalgai per pietus, daugiau galimybių, kad užkandžiauji, dažniau geri kavą. Natūralu, nes tokiu atveju kankina mieguistumas ir nuovargis, norisi prasiblaškyti, bet suprask, kad tokie „energijos užtaisai“ – tik trumpalaikio poveikio, o jam praėjus gali jaustis dar labiau pavargusi. Net kibiras kavos neatstos kokybiško miego! Ir, žinoma, nepatariame tuo įsitikinti pačiai.

Nereikia pamiršti ir pakankamo skysčių kiekio. Jis padeda atpažinti alkio bei sotumo jausmą. Specialistai turi omenyje nesaldintus skysčius – vandenį, arbatą be cukraus. Būtent nuo reikiamo kiekio vandens vartojimo prasideda ir kiti teisingi mitybos įpročiai.

Tas užburtas ratas, kai vakare jautiesi žvėriškai išalkusi, ryte nieko nesinori, o dieną nelieka laiko, tad vėl viskas keliasi į vakarą, turi didelę įtaką mokslo ir darbo kokybei. Darbingumui, bendrai savijautai, o ilgainiui ir svoriui tokie įpročiai turi neigiamų pasekmių. Beje, tereikia poros savaičių savo įpročiams pakeisti, o geriausias būdas tą padaryti – pradėti nuo pusryčių. Be to, pavalgiusi pietus neužmiršk poilsio. Pertraukos skirtos ne tik pavalgyti, bet ir prasimankštinti sąnarius, pravėdinti mintis bei protą.

NAKTIMIS – MIEGOK!

Visų organizmai labai skirtingi, tad sakyti, jeigu gali jie, galiu ir aš, iš esmės klaidinga. Vienam viena bemiegė naktis visai nieko nereiškia, o kitam toks netikėtas poilsio stygius gali nejuokais išderinti kasdienį ritmą. Be to, dabar ypač madinga būti užsiėmusiam ir niekam neturėti laiko, pasigirti, kiek mažai miegojai. Nemanyk, kad visos tos kalbos yra tiesa. Taip žmonės bando kurti savo įvaizdį kitų akyse, parodyti, kad turi daug darbo ir veiklų, jaučiasi kažkam reikalingi, nusipelnę „karjeristo“ etiketės. Grožio miegas dar niekam nepakenkė, o amžinas nuovargis toli gražu nėra gerų pažymių ar sėkmės garantas.

Cukraus ir kofeino prisotinti energiniai gėrimai dabar taip pat tapo neatsiejami nuo naktimis dirbančio žmogaus. Deja, išnaudodami atsargoje laikytus energijos resursus jie priverčia gyviau jaustis laikinai. Vėliau organizmas iš tavęs reikalaus atiduoti dvigubą skolą. Jei į jo prašymus nereaguosi, po kurio laiko jis gali pradėti grasinti. Tokiu atveju susigrąžinti stiprią imuninę sistemą bus labai sunku. Jeigu žinai, kad laukia sunkus laikotarpis, kuriam prireiks jėgų, stiprink save, o ne bandyk apgauti savalaikiais triukais.

EKSTRA PATARIMAI:

Jei apėmė silpnumas, sulėtėjo širdies ritmas, prigulk ramiai pagulėti ir venk stiprių dirgiklių: ryškios šviesos ar triukšmo.

Savijautą pagerina natūralios arbatos: valerijonų, melisų, jonažolių, sukatžolių, gudobelių, įvairūs jų mišiniai.

Nuolat kartu nešiokis vandens ir nepamiršk gurkštelėti, ypač, jeigu visą laiką būni patalpoje.

Pakankamas vandens kiekis organizme apsaugos nuo energijos lygio svyravimų.

Stenkis kasdien išeiti pasivaikščioti, pakvėpuoti grynu oru. Taip pat nepamiršk vėdinti patalpų, kuriose dirbi ir miegi. Išvėdinti kambarį prieš einant miegoti – labai naudingas įprotis.

Labiausiai organizmui nepatinka tavo nemigo naktys, išbalansuotas ritmas. Stenkis kiekvieną vakarą panašiu metu nueiti miegoti ir keltis. Tada žymiai lengviau rytais išlipsi iš lovos ir jausiesi išsimiegojusi, nes organizmas elgsis pagal režimą.

Savaitgaliai skirti poilsiui, bet stenkis pusę dienos lovoje nesivartyti: visą savaitę laikydamasi panašaus miego ir kėlimosi ritmo išvengsi nuovargio anksti keldamasi darbo dienomis.

Nepamiršk dirbdama bent kas valandą padaryti pertrauką. Atsistok, pasivaikščiok, o jeigu jauti mieguistumą, išgerk žaliosios arbatos. Nepiktnaudžiauk kava, nes ji iš organizmo tik išvaro skysčius, o mieguistumą sumažina labai trumpam.

Vieno puodelio per dieną taisyklė – auksinė, jos nelaužyk ir kavą gerk ne vėliau nei 13 val.

Mano išsaugoti straipsniai