Kalėdos – tai jaukumo, šilumos ir kvapų pripildytas metas. Vienas iš šventinės atmosferos simbolių – aromatingas glintveinas, kuris ne tik sušildo per žvarbius vakarus, bet ir pripildo namus kvapnios šventinės dvasios. Šis karštas gėrimas su prieskoniais yra populiarus visame pasaulyje, o jo receptai skiriasi pagal regiono tradicijas ir asmeninius pageidavimus.
Pagrindiniai ingredientai aromatingam glintveinui
Norint paruošti tikrai gerą glintveiną, svarbu pasirinkti kokybiškus ingredientus. Pagrindas – raudonas vynas, praturtintas prieskoniais, citrusiniais vaisiais ir nedideliu saldiklių kiekiu. Štai pagrindinių ingredientų sąrašas:
- Raudonas vynas – rinkitės sausą arba pusiau sausą vyną, nes prieskoniai ir saldikliai subalansuos skonį. Geriausiai tinka „Merlot“ arba „Cabernet Sauvignon“ vynai.
- Prieskoniai – tradicinis glintveinas neapsieina be cinamono lazdelių, gvazdikėlių, anyžiaus žvaigždžių, muskato ir imbiero.
- Citrusiniai vaisiai – apelsinai, citrinos ar mandarino žievelės suteikia gaivos ir šventinio aromato.
- Saldikliai – medus, cukranendrių cukrus arba rudas cukrus – pasirinkite pagal savo skonį.
- Papildomi ingredientai – razinos, migdolai ar šlakelis brendžio, romo ar likerio, jei norite intensyvesnio skonio.
Tradicinis kalėdinio glintveino receptas
Ingredientai:
- 1 butelis raudono vyno
- 2 apelsinai (vienas sultims, kitas dekoracijai)
- 1 citrina
- 2 cinamono lazdelės
- 4–6 gvazdikėliai
- 2 anyžiaus žvaigždės
- 4 šaukštai medaus arba cukraus
- 100 ml vandens
- (neprivaloma) 50 ml brendžio ar romo
Paruošimas:
- Į puodą supilkite vandenį, sudėkite cinamono lazdeles, gvazdikėlius, anyžiaus žvaigždes ir imbiero riekelę. Užvirinkite ir leiskite pavirti 5 minutes, kad prieskoniai atskleistų savo aromatus.
- Apelsiną supjaustykite griežinėliais, citriną – žievelėmis. Į puodą sudėkite citrusinius vaisius ir įpilkite jų sulčių.
- Supilkite vyną į puodą, sumažinkite ugnį ir šildykite, bet neleiskite užvirti – glintveinas neturi virti, kad neprarastų vyno aromato.
- Įmaišykite medų arba cukrų, paragaukite ir, jei reikia, pridėkite daugiau pagal skonį.
- Jei norite, įpilkite brendžio ar romo. Dar keletą minučių šildykite, tada nuimkite nuo ugnies.
Patiekimas: supilkite glintveiną į puodelius ar stiklines ir papuoškite apelsinų griežinėliais bei cinamono lazdele. Galite pridėti keletą razinų ar migdolų dekoracijai ir skonio pagyvinimui.
Glintveino variacijos
Jeigu norite eksperimentuoti, glintveinas suteikia daug galimybių kūrybai. Štai kelios idėjos:
- Baltasis glintveinas – vietoje raudono vyno naudokite sausą baltą vyną, papildykite jį medumi, obuolių gabaliukais ir vanilės lazdele.
- Bealkoholinis glintveinas – vietoje vyno naudokite vynuogių ar obuolių sultis. Prieskonių ir citrusinių vaisių derinys sukurs autentišką skonį.
- Praturtintas glintveinas – įdėkite granatų sėklų, šviežių spanguolių ar lašelį šokolado likerio, kad glintveinas taptų dar ypatingesnis.
Patarimai tobulam glintveinui
- Venkite virimo – virinant glintveiną, prarandamas vyno skonis ir alkoholis, todėl tik šildykite iki 70–80 °C.
- Prieskoniai pagal skonį – kiekvienas turi savo mėgstamą skonio intensyvumą. Pridėkite prieskonius palaipsniui, kad rastumėte tobulą balansą.
- Naudokite kokybišką vyną – nereikia rinktis labai brangaus vyno, tačiau geresnės kokybės vynas suteiks gėrimui sodresnį skonį.