Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
cholesterolio mažinimas
ką galima ir ko negalima valgyt sergant cukralige?

Ar tikrai turėtume vengti angliavandenių? 5 mitai apie sveiką mitybą, kuriais nereikėtų tikėti

Sveika mityba – tai tema, kurią lydi daugybė mitų ir klaidingų įsitikinimų. Vienas dažniausiai girdimų patarimų – vengti angliavandenių, jei norite būti sveiki ar numesti svorio. Tačiau ar tai tikrai tiesa? Panagrinėkime šį ir kitus dažniausius mitus apie sveiką mitybą, kuriais nereikėtų tikėti.

Mitas #1: visi angliavandeniai yra blogi

Viena didžiausių klaidų yra manyti, kad visi angliavandeniai yra kenksmingi ir skatina svorio augimą. Iš tiesų, angliavandeniai yra būtinas energijos šaltinis mūsų organizmui.

Tiesa:

  • Rafinuoti angliavandeniai, tokie kaip balta duona, cukrus ar saldumynai, iš tiesų gali prisidėti prie svorio augimo ir energijos svyravimų.
  • Sudėtiniai angliavandeniai, tokie kaip pilno grūdo produktai, ankštiniai, daržovės ir vaisiai, yra puikus ilgalaikės energijos šaltinis ir turi daug naudingų skaidulų.

Mitas #2: riebalai yra blogi ir tukina

Daug metų žmonės bijojo riebalų, nes jie buvo siejami su nutukimu ir širdies ligomis. Tačiau naujausi tyrimai rodo, kad sveikieji riebalai yra būtini mūsų organizmui.

Tiesa:

  • Sveikieji riebalai (avokadai, alyvuogių aliejus, riešutai, lašiša) palaiko širdies sveikatą, mažina uždegimus ir padeda įsisavinti vitaminus.
  • Transriebalai ir perdirbti augaliniai aliejai (pvz., margarinas) iš tiesų gali turėti neigiamą poveikį sveikatai.

📝 Išvada: riebalai yra būtini sveikai mitybai, tačiau svarbu rinktis tinkamus jų šaltinius.

burgeris, mėsainis

Mitas #3: norint numesti svorio, reikia mažiau valgyti

Daugelis mano, kad norint atsikratyti svorio, tereikia mažiau valgyti. Tai gali veikti trumpą laiką, tačiau ilgainiui toks metodas gali pakenkti organizmui.

Tiesa:

  • Griežtos kalorijų ribojimo dietos gali sulėtinti medžiagų apykaitą ir sukelti alkio priepuolius, kurie dažnai baigiasi persivalgymu.
  • Svarbiausia yra nevalgyti mažiau, o valgyti subalansuotai – rinktis maistingus produktus, kuriuose gausu baltymų, skaidulų ir sveikųjų riebalų.

Mitas #4: po 18 valandos valgyti negalima

Vienas iš populiariausių svorio metimo mitų – „po šeštos vakaro jokio maisto“. Daugelis tiki, kad valgymas vėlyvą vakarą sukelia svorio augimą.

Tiesa:

  • Svoris auga ne dėl to, kada valgote, o dėl to, kiek kalorijų suvartojate per dieną.
  • Vėlyvi užkandžiai gali būti problema, jei jie yra kaloringi ir nesveiki (pvz., bulvių traškučiai, saldumynai). Tačiau lengvas baltymingas užkandis vakare (pvz., varškė su riešutais) gali būti netgi naudingas.

📝 Išvada: valgymo laikas nėra toks svarbus, kaip suvartojamo maisto kokybė ir kiekis.

Mitas #5: detoksikacinės dietos išvalo organizmą nuo toksinų

Detoksikacinės dietos, sultys ir papildai dažnai reklamuojami kaip būdas „išvalyti“ organizmą nuo toksinų. Tačiau mūsų kūnas jau turi natūralią sistemą, kuri atlieka šį darbą.

Tiesa:

  • Kepenys, inkstai ir žarnynas natūraliai pašalina toksinus iš organizmo.
  • Geriausias būdas palaikyti organizmo valymosi procesus – sveika mityba, pakankamas vandens vartojimas ir fizinis aktyvumas.

📝 Išvada: vietoj brangių detoksikacinių produktų geriau rinkitės subalansuotą mitybą ir natūraliai palaikykite savo organizmo sveikatą.

Mano išsaugoti straipsniai