NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
burgeris, mėsainis
Nesveikas maistas

Rudens mitybos klaidos, kurios gali pakenkti sveikatai

Ruduo yra tas metų laikas, kai mūsų mitybos įpročiai natūraliai keičiasi. Dėl vėsesnio oro ir trumpėjančių dienų dažnai renkamės šiltesnius, sotesnius ir komfortiškus patiekalus. Tačiau rudenį, kaip ir bet kurį kitą sezoną, būtina išlaikyti subalansuotą mitybą. Deja, kai kurie mitybos įpročiai gali neigiamai paveikti sveikatą, todėl svarbu suprasti, kokių klaidų geriau vengti, kad išlaikytumėte gerą savijautą ir sveikatą.

1. Per daug komfortiško maisto

Vėstant orams dažnai norisi šildančių patiekalų, tokių kaip troškiniai, bulvių košė ar kepta mėsa. Nors tokie patiekalai gali suteikti jaukumo, jie dažnai būna per daug kaloringi, riebūs ir turintys mažai naudingų medžiagų. Toks maistas gali prisidėti prie svorio augimo ir sukelti virškinimo problemų, jei vartojamas per dažnai.

burgeris, mėsainis
Nesveikas maistas

2. Saldžių gėrimų perteklius

Karštas šokoladas, skanios chai latte ir kiti saldūs gėrimai tampa neatsiejama rudens dalimi. Tačiau daugelis šių gėrimų turi didelį cukraus kiekį, o dažnai vartojant jie gali sukelti cukraus kiekio kraujyje svyravimus, nuovargį ir netgi priaugti svorio.

Sprendimas: stenkitės riboti saldžių gėrimų vartojimą arba rinkitės mažiau cukraus turinčias alternatyvas. Karšta žolelių arbata arba prieskoninis kavos gėrimas be pridėtinio cukraus gali būti puikūs pasirinkimai.

3. Nepakankamas vaisių ir daržovių vartojimas

Rudenį dažnai mažėja šviežių vaisių ir daržovių pasirinkimas, todėl daugelis žmonių pradeda vartoti mažiau šių svarbių produktų. Nepakankamas vaisių ir daržovių kiekis gali lemti vitaminų ir mineralų trūkumą, o tai gali pakenkti imunitetui ir bendrai sveikatai, ypač kai orai tampa šaltesni.

Sprendimas: rudenį įtraukite daugiau sezoninių daržovių, tokių kaip moliūgai, burokėliai, morkos ir kopūstai, kurie yra puikūs maistinių medžiagų šaltiniai. Taip pat galite rinktis šaldytus ar džiovintus vaisius, kurie padės išlaikyti balansą ir suteiks vitaminų.

Vos kelis centus kainuojanti daržovė: neįtikėtina

4. Mažas vandens vartojimas

Vėsus oras sumažina troškulį, todėl daugelis žmonių rudenį geria mažiau vandens. Dehidratacija gali sukelti nuovargį, galvos skausmus, odos sausumą ir sumažėjusį energijos lygį. Vandens trūkumas taip pat apsunkina virškinimą ir organizmo valymąsi.

Sprendimas: net jei nejaučiate didelio troškulio, svarbu reguliariai gerti vandenį visą dieną. Galite pridėti šiltų skysčių, tokių kaip šiltos arbatos ar šilto vandens su citrina, kurie padės išlaikyti drėgmę kūne, nesijausdami šaltai.

5. Per daug perdirbtų užkandžių

Rudens vakarai dažnai praleidžiami jaukiai namuose, o tai gali paskatinti užkandžiavimą. Perdirbti užkandžiai, tokie kaip traškučiai, sausainiai ar saldūs kepiniai, suteikia greitą sotumo jausmą, bet juose yra daug cukraus, druskos ir nesveikų riebalų. Ilgainiui šie produktai gali prisidėti prie svorio padidėjimo ir kitų sveikatos problemų.

Sprendimas: venkite perdirbtų užkandžių ir rinkitės sveikesnes alternatyvas. Keptos moliūgų sėklos, riešutai, džiovinti vaisiai ar šviežios daržovės gali būti sveikesni užkandžiai, kurie padės išlaikyti energiją ir sveikatą.

Obuoliai
Obuolių traškučiai

6. Vitaminų D trūkumas

Rudenį dienos trumpėja, o saulės šviesos mažėja, todėl daugeliui žmonių kyla vitamino D trūkumo rizika. Vitaminas D yra svarbus kaulų sveikatai, imunitetui ir nuotaikai, tad jo trūkumas gali sukelti įvairias sveikatos problemas, tokias kaip nuovargis, nuotaikos svyravimai ir net padidėjęs peršalimo ligų pavojus.

Sprendimas: įtraukite į savo racioną maisto produktus, kuriuose gausu vitamino D, pavyzdžiui, riebias žuvis, kiaušinius, vitaminu D praturtintus pieno produktus. Jei reikia, pasitarkite su gydytoju dėl vitamino D papildų vartojimo.

7. Per daug kepto maisto

Rudenį kepimo sezonas tampa itin populiarus, o šilti, kepti patiekalai gali būti pagunda, kuriai sunku atsispirti. Tačiau keptas maistas, ypač kai naudojami perdirbti aliejai, gali sukelti sveikatos problemų, įskaitant aukštą cholesterolį, virškinimo problemas ir širdies ligų riziką.

Sprendimas: ribokite keptų patiekalų vartojimą. Rinkitės sveikesnius kepimo būdus, tokius kaip kepimas orkaitėje ar griliuje su sveikais aliejais, pavyzdžiui, alyvuogių aliejumi.

8. Per didelis alkoholio vartojimas

Rudens šventės, tokios kaip Helovinas ar Padėkos diena, dažnai lydimos alkoholinių gėrimų, tačiau per didelis alkoholio vartojimas gali neigiamai paveikti kepenų veiklą, miegą ir imuninę sistemą. Be to, alkoholis dehidratuoja organizmą, kas gali dar labiau pabloginti odos būklę ir energijos lygį.

Sprendimas: stenkitės saikingai vartoti alkoholį. Keiskite alkoholinius gėrimus sveikais nealkoholiniais variantais, pavyzdžiui, gazuotu vandeniu su citrina ar imbieru.

9. Nepakankama mitybos įvairovė

Ruduo dažnai siejamas su tam tikrų produktų gausa, pavyzdžiui, moliūgų, tačiau pernelyg didelis vieno maisto produkto vartojimas gali apriboti kitų svarbių maistinių medžiagų gavimą. Nepakankama mitybos įvairovė gali sukelti mitybos disbalansą, todėl organizmas gali negauti visų reikalingų vitaminų ir mineralų.

10. Mitybos rutinos praradimas

Rudenį, kai dienos trumpėja, dažnai sutrinka įprasta mitybos rutina. Žmonės linkę praleisti pusryčius ar vakarieniauti per vėlai, o tai gali pakenkti medžiagų apykaitai ir energijos balansui. Praleidžiant valgymus ar valgant netaisyklingai, organizmui tampa sunkiau palaikyti stabilų cukraus lygį kraujyje.

Mano išsaugoti straipsniai