Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Nėra malonu

Nėra malonu, bet būtina žinoti: su šiomis infekcijomis susiduria daugelis merginų

Intymių kūno dalių infekcijos statistiškai gyvenime aplanko kiekvieną moterį. Ir nors visuomenėje apie intymias ligas kalbėti tabu, sveikata turėtų būti aukščiau apkalbų lygio. Ar bent žinai, kur užsikrečiama infekcijomis, kaip jas atpažinti ir kada be gydytojo pagalbos neapsieisi? Pats metas sužinoti, su kokiomis rizikomis net neįtardama susiduri kiekvieną mėnesį, nes nežinojimo padariniai gali būti labai skaudūs.

Kaip atpažinti infekciją?

Yra įvairiausių priežasčių, kodėl moteriškų lytinių organų mikroflora gali nusilpti. Ją keičia imunitetą silpninantys vaistai, kontraceptikai, infekcinės ligos, antsvoris, plovimas antiseptiniais tirpalais, tamponai, įklotai, sintetinis apatinis trikotažas ir kiti veiksniai. Žinoma, vienos merginos linkusios į ginekologines ligas, o kitoms polinkis į jas genetiškai mažesnis. Mėgstama manyti, kad ginekologinėmis ligomis serga tik daug lytinių partnerių turinčios merginos, tačiau tai – visiška netiesa. Tokios ligos kaip pienligė ir bakterinė vaginozė – ne lytiškai plintančios, bet rizika jomis susirgti gali padidėti, kai partnerių turima daugiau.

Dažniausiai merginos ir moterys serga kolpitu – makšties gleivinės uždegimu. Infekcijos į lytinius organus gali patekti nuo išorinių lytinių organų, su iš gimdos ištekančiomis infekuotomis išskyromis, lytinių santykių metu. Dar vienas galimas infekcijos kelias – dėl traumos pažeidus makšties vientisumą ar patekus svetimkūniui. Ligai išsivystyti turi reikšmės organizmo imuniteto defektai ar susilpnėjimas, bendra ir vietinė antibiotikų terapija, lėtinės ligos. Taip pat asmeninės higienos stoka, dažnas lytinių partnerių keitimas ar makšties plovimas įvairiais šarminiais muilais, kai išplaunamos ir natūralios makšties terpės saugotojos – laktobacilos.

Ar įmanoma apsisaugoti?

Didelę merginų ir moterų išorinių lytinių organų uždegimų dalį sudaro vadinamosios vaginozės – būsenos, kai, susidarius palankioms sąlygoms, mikroorganizmai, kurių natūraliai yra makštyje, sparčiai dauginasi ir išplinta. Tada atsiranda patologinių išskyrų. Kita dažnai pasitaikanti liga – vulvitas. Tai išorinių moters lytinių organų uždegimas. Juo dažniausiai sergama iki lytinio subrendimo, kai organizme kinta hormonų pusiausvyra. Ligą gali sukelti ir asmens higienos taisyklių nesilaikymas, ypač per mėnesines. Vulvitas gali būti ir alerginės kilmės, jeigu nešiojami sintetiniai apatiniai baltiniai, biologiškai veiklūs skalbimo milteliai, šarminės prausimosi priemonės. Su šia liga negalima juokauti. Negydomi nespecifiniai vaginitai gali sukelti gimdos kiaušidžių ar kiaušintakių uždegimą. Jie gali komplikuotis, o uždegimų metu atsiradusios sąaugos gali sukelti nevaisingumą.

Daug dėmesio tiek sergant įvairiomis vulvos ligomis, tiek ir esant vulvos gleivinės išsausėjimui bei uždegimui, turėtum skirti tinkamoms higienos priemonėms. Priemonės, skirtos kasdienei sveikos odos priežiūrai – šarminis muilas, dezodoruoti prausikliai, kvapnūs įklotai – nėra pritaikytos kasdienei intymiajai merginų higienai. Kadangi makšties pH yra rūgštesnis nei sveikos odos, visos priemonės, subalansuotos sveikai odai, keičia makšties pH ir pažeidžia natūralų apsauginį gleivinės sluoksnį. Todėl ilgalaikis išorinių lytinių organų prausimas tokiomis priemonėmis gali sukelti makšties gleivinės išsausėjimą ir uždegimą. Vietoje jų turėtum rinktis specialiai intymiai higienai pritaikytus prausiklius.

Kada kreiptis į gydytoją?

Yra keli atvejai, kai turėtum be abejonių užsirašyti vizitui pas savo ginekologą. Tai yra, jeigu niekada prieš tai nesirgai makšties infekcija. Tokiu atveju gydytoja nustatys uždegimo priežastį ir patars, kaip ateityje atpažinti infekcijų simptomus. Taip pat, jeigu prieš tai buvai susidūrusi su infekcijomis, tačiau šį kartą ji pasireiškia kitaip ir tiksliai nežinai, kokio tipo infekcija tai galėtų būti. Būtinai nueik į konsultaciją, jeigu prieš tai turėjai intymių ryšių su keliais partneriais arba nauju vaikinu, nes gali būti užsikrėtusi lytiniu keliu plintančia infekcija. Kai kurie jos požymiai panašūs, tad atskirti infekcijos kilmę be gydytojo pagalbos gali būti sudėtinga.

Nesidrovėk gydytojui papasakoti visų nemalonių simptomų, kuriuos jauti. Taip pat neslėpk, jeigu prieš tai turėjai makšties uždegimų, lytiniu keliu perduodamų infekcijų, nesaugių lytinių santykių ir kitų veiksnių, kurie padėtų atpažinti infekcijos kilmę. Nepamiršk gydytojo paklausti, kas tau svarbu. Kokius požymius toliau turėtum stebėti, kaip tiksliai vartoti vaistus, ką daryti, jeigu simptomai atsinaujintų ir po gydymo, ar seksualiniam partneriui taip pat reikėtų išsitirti. Tada galėsi būti rami dėl nesikartojančių infekcijos požymių ateityje.

Štai keletas patarimų, kaip gali užkirsti kelią lytinių organų uždegimui:

1. Intymiai zonai naudok specialius prausiklius.

Daugelis muilų ir prausiklių yra šarminiai, jų pH siekia apie 10, arba neutralūs odai – pH 7. Tuo tarpu intymios zonos pH yra 3,8 – 4,5. Dėl šio neatitikimo turėtum naudoti specialius prausiklius intymiai zonai.

2. Intymią zoną plauk bent kartą per dieną.

Intymią zoną turėtum plauti bent kartą per dieną. Per mėnesines plauk intymią zoną bent du kartus, o dar geriau – kiekvieną kartą, kai keiti įklotą ar tamponą. Jei kaskart apsiprausti sąlygų nėra, naudok intymios higienos servetėles.

3. Visada turėk švelnų ir sausą intymios zonos rankšluostį.

Rankšluostis, kurį naudoji po intymios zonos apsiprausimo, turi būti sausas ir švelnus. Turėtum keisti rankšluostį kas 2–3 dienas. Juo naudotis gali tik tu!

4. Dėvėk natūralaus pluošto kelnaites.

Natūralaus pluošto, pavyzdžiui, medvilnės ar bambuko, kelnaitės leidžia odai kvėpuoti ir geriau sugeria drėgmę. Tuo tarpu sintetinės kelnaitės neleidžia orui cirkuliuoti, todėl padidėja drėgmė, atsiranda labai palanki terpė kenksmingų bakterijų augimui, kurios skatina uždegimus. Dėl to įprastą dieną rinkis natūralaus pluošto apatinį trikotažą.

5. Rinkis natūralius kasdienius įklotus.

Ginekologai nerekomenduoja naudoti kasdienių įklotų, ypač jei jie yra pagaminti iš sintetinio pluošto, kvepiantys. Jie gali sukelti alergiją, o dėl jų naudojimo gali padažnėti infekcijos. Jei negali išsiversti be kasdienių įklotų, rinkis natūralius, laidžius orui, kokybiškus įklotus. Tai nėra ta prekė, kurios sąskaita galėtum sutaupyti.

6. Per menstruacijas higieninius paketus keisk kas 2–4 val.

Su vienu paketu neturėtum išbūti ilgiau nei 4 valandas. Tokiu atveju nesijausi gaivi ir švari, be to, dėl šilumos, sintetinių medžiagų, kurios nėra laidžios orui, ir drėgmės paketuose jau po 20 min. pradeda daugintis bakterijos. Kuo ilgiau išbūsi su tokiu paketu, tuo daugiau bakterijų atsiras, o tai jau gali sukelti odos sudirgimą ar infekciją. Jei kaskart naudodama paketus jautiesi nemaloniai, nepatogiai, sudirgsta oda, reiškia, kad jie tau netinkami. Tokiu atveju išbandyk plonesnius, švelnesnius, kitokios sudėties paketus.

7. Venk karštų vonių, plaukimo baseinų, SPA centrų.

Grybeliai gerai dauginasi šiltoje drėgnoje aplinkoje, o viešose maudymosi vietose gali tykoti ypač daug infekcijų.

Mano išsaugoti straipsniai